Sürüş raporu: Chery Omoda O5 Sedan: Mutluluğa yeni bir başlangıç

BasriBey

Global Mod
Global Mod
Sürüş raporu: Chery Omoda O5 Sedan
Mutluluğa yeni bir başlangıç

Chery Omoda O5 Sedan

© press-inform – basın ofisi


Chery ayrıca Avrupa’ya taşınmayı da planlıyor. Ancak Omoda modelleri yalnızca Çin iç pazarında mevcut değil, çünkü O5 bu yazdan bu yana Meksika’da da satışa sunuluyor. Kompakt orta sınıf sedan ne yapabilir?

Gelecek yıl Chery, Omoda O5 gibi modellerle Avrupa’da ve özellikle Almanya’da pazara sunulmasını planlıyor. Bazı Çinli rakiplerin aksine Çinliler, müşterileri yalnızca elektrikli araçlarla değil, aynı zamanda modern benzinli motorlarla da çekmek istiyor. Avrupa öncelikle SUV’lara odaklanırken, Güney Amerikalılar kompakt sedanlara güveniyor ve Chery de bunları yine Rusya’da pazarlanan Olando O5 ile sunuyor. Anhui Eyaleti Wuhu merkezli Chery Group çatısı altındaki ürün portföyünde Omoda, Jaecoo ve Exeed gibi çeşitli alt markalar yer alıyor. 1997 yılında kurulan şirket, yirmi yıldır Çin’in önde gelen otomobil ihracatçısı olmuştur. Geçen yıl 1.200.000’den fazla araç satıldı ve bunların yaklaşık 450.000’i Çin dışındaydı; bu da toplam hacmin üçte birinden fazlasını oluşturuyor.Etkileyici boyutlarına rağmen 4,63 metre uzunluğundaki O5 sedan, kompakt sınıfa ait ve 108 kW / 147 hp güç ve 230 Nm maksimum tork üreten turboşarjlı 1,5 litrelik dört silindirli motorla çalışıyor. Güç, CVT şanzıman aracılığıyla ön aksa aktarılıyor. Tamamen kaputun altında yer alan turbo motor, gazla oldukça meşgul ve daha az dinamik olan sürekli değişken şanzıman bile küçük Çinlinin sürüşünü önemli ölçüde yavaşlatamıyor. Ayrıca 100 kilometrede 6,4 litrelik Super standart tüketimi de kesinlikle limitler dahilinde. Hızlı seyahat etmek istiyorsanız ihracat modelinden 195 km/saat hıza kadar çıkabilirsiniz. Ancak 1,5 tonluk dört kapılı otomobilin şasisi günlük kullanımda oldukça uyumsuz görünüyor çünkü kurulum rahat olsa da iç mekanda engebeli yol yüzeyleri fark ediliyor. Hoş bir şekilde doğrudan: hidrolik direksiyon desteği.


Sedanın kendinden emin radyatör ızgarasına sahip tasarımı sevindirici, ancak 16 inçlik tekerlekleri olan tekerlek seti en az bir boyut kadar küçük görünüyor – Chery’nin şirket içi platform stratejisinin bir dezavantajı. İşçilik oldukça vasat çünkü kapılar çarpıldığında içerideki plastik panellerin ve kontrollerin kullanımı kadar değerli görünmüyor. Koltuklar ve göstergeler tamamen farklı görünüyor çünkü üst versiyonun kısmi deri iç kısmı kesinlikle etkileyici. Koltuklar oldukça geniştir, elektrikli olarak ayarlanabilir ve 1,80 metreye kadar boyları arkaya rahatça oturabilir. Dijital göstergeler, ön panelin ortasındaki 10,25 inçlik multimedya sisteminin merkezi dokunmatik ekranı kadar net. Kapılarda ve geniş orta konsolda, akıllı telefonun şarj yuvasına da kolayca yerleştirilebileceği raflar bulunmaktadır. Bu arada, yalnızca birkaç tıklamayla eğlence için Apple Carplay veya Android Auto’yu yanınızda bulundurabilirsiniz. Şeritte kalma veya mesafe gibi sürücü destek sistemleri, her iki sürüş programında da olduğu gibi, birbirlerinden çok az farklı olmasına rağmen, ön panelin solundaki doğrudan düğmeler aracılığıyla çalıştırılabilir.


Omoda O5 1.5 T’nin orta donanıma sahip temel modelinin fiyatı 21.200 Euro’ya eşdeğerdir ve bu nedenle en üst model muhtemelen daha iyi bir seçimdir, çünkü 2.000 Euro daha fazlasına sadece alüminyum jantlar değil, aynı zamanda büyük ekran da alıyorsunuz. orta gösterge paneli, elektrikli sunroof ve kısmen deri koltuklar. Ayrıca paneller ve gösterge paneli, görünür dikişlere sahip suni deri ile süslenmiştir; bu, 20.000 euro ligindeki bir araç için hiç de fena değil. Avrupa’da da elektrikli versiyon olarak satışa sunulacak olan Omoda O5 SUV’u takip etmeye devam edelim.


basın bülteni

#Konular