13 meslek grubu nedir ?

motorkaski

Global Mod
Global Mod
13 meslek grubu, insanların ücretli bir şekilde çalıştıkları ve hayatlarını kazanmak için kullandıkları yetenekleri tanımlamak için kullanılan bir kategoridir. Genellikle, bu meslekler, bir ülkedeki ekonomik faaliyetlerin temel taşlarını oluşturmak için kullanılan belirli alanları ifade eder. Tüm dünyada, meslek grupları farklı şekillerde kategorize edilir, ancak 13 temel meslek grubu vardır. Bu meslek grupları şunlardır: 1. İşletme, Finans ve Yönetim 2. İletişim, Tasarım ve Sanat 3. Sağlık ve İnsan Hizmetleri 4. İnsan Kaynakları 5. Tarım, Ormancılık, Balıkçılık ve Avcılık 6. Ulaştırma, Depolama ve Posta 7. Güvenlik ve Yardım 8. İnşaat ve İnşaat Mühendisliği 9. Eğitim ve Eğitim Yönetimi 10. Bilim ve Teknoloji 11. Turizm ve Otelcilik 12. Toplum Hizmetleri ve Sosyal Hizmetler 13. Hukuk ve Yargı

İşletme, Finans ve Yönetim, bir ülkenin ekonomisinin temel taşını oluşturan önemli bir meslek grubudur. Bu meslekler, işletme ve farklı türde finansal araçların yönetimini, gelir ve giderleri kontrol etmeyi, yatırımları ve stratejileri planlamayı, riski yönetmeyi ve işletmelerin verimliliğini arttırmayı içerir.

İletişim, Tasarım ve Sanat meslek grubu, insanlar arası iletişim yönetimi, tasarım ve sanatın çeşitli alanlarını kapsar. Bu meslekler, çeşitli medya türleri ile haberleri, sosyal ve kültürel haberleri, mesajları ve kampanyaları iletmek için kullanılan teknikleri, grafik tasarım, resim, müzik, video ve web tasarımını kapsar.

Sağlık ve İnsan Hizmetleri meslek grubu, insanların sağlığını ve refahını korumak için gerekli olan hizmetleri tanımlar. Bu meslekler, hastaları tedavi etmeyi, sağlık hizmetlerini yönetmeyi, hasta bakım hizmetlerini sağlamayı ve hasta haklarını korumayı içerir.

İnsan Kaynakları meslek grubu, insanların çalışma ortamlarında etkinliğini arttırmak için gerekli olan hizmetleri kapsar.