15 yıl aradan sonra

• Konuyu başlatan Lombardo
  • Başlangıç tarihi
L

Lombardo

Guest
Merhabalar. Bendeniz 48 yaşında, evli ve 2 çocuk babası olan ve eyt li olmayan bir özel şirket çalışanıyım. 14 yaşlarında rahmetli babamın ilk Peugeot mopedini kullanarak iki teker camiasına girmiştim. 2007 li yıllarda ybr 125 aldım. 2 bin km de satmak sorunda kaldım. Yaklaşık 15 yıl hiç motor kullanmadım. 2021 yılında babam vefat etti ve yine onun Mondial rs 151 model scooteri bana miras kaldı. Arızalı olduğu için kullanmıyordum. 1 ay kadar önce motoru yaptırdım ve motosiklet sürmeyi ne kadar özlediğimi fark ettim. Vizeden geçirmek için 10 km kadar yol gittim Ancak Manisa çevre yolunda 2 kere kenara çekmek zorunda kaldım. Gelen tırların rüzgarı ve cihazın anormal titremesi sebebiyle bu motosikletten keyif almak imkansız.
Hemen yeni motosiklet arayışına başladım. Akhisara gittim. Hero bayisi ile görüştüm. Geçen hafta 138 bin tl olan Hero xpulse bu hafta 142 bin tl olmuş . 4 bin tl için anlaşamadık.
Sonrasında Tvs 200 rtr için görüştüm ama oturma pozisyonu çok bel ağrısı yapacak gibi görünüyordu. Vazgeçtim.
Honda Manisaya gittim. Cbf 125 i çok beğendim ama 125 cc. Abs yok. Ayrıca Tvs nin 12 taksit 120 bine bıraktığı motorun daha zayıfını sırf Honda yazıyor diye 110 bine almak hiç akıl karı gelmedi. Zaten 1 -2 seneye değiştireceğim bir motosiklet için sattığımda da değer kaybetmesin (ya da az değer kaybetsin) mantığıyla Japon alayım dedim.
Trafikte motosiklet tecrübem kısıtlı ancak çalıştığım şirkette çeşitli görevlerde bulundum ve bu görevlerden biri satış ve pazarlama müdürlüğü idi. Bu sayede yaklaşık 1 milyon km yakın trafik tecrübem var. Hemen hemen her şartta ve her yerde araba kullandım.
Şu an amacım Suzuki Vstrom almak. Fakat bu motora geçmeden önce bana sıkıntı çıkarmayacak ve tecrübe kazanana kadar işimi görebilecek. Tercihen 250 -500 arası bir motosiklet bakıyorum. Off road la pek işim olmaz en fazla köy yollarından geçerim. Şehir içi de kullanmam. Zaten şirket aracı kullanıyorum. Şehirler arası ve uzun tur yapmak ve bu amaçla tecrübe edinmek maksadı ile motosiklet bakıyorum.
İlk başlarda olmasa da sonrasında artçılı sürüş yapacağım. 300 bine kadar limitim var. Bunun 200 bini kredi kartına taksit şeklinde olması benim için çok iyi olur.
Biraz önce japon dedim ama honda da crf 250 rally dışında çok bir alternatif yok. Bu arada uygun fiyatı ile royal enfield himalayan , meteor, hunter gibi modeller de ilgili çekmedi değil. Yeterli torkları ve beygirleri var gibi. Servis ve yedek parçayı bilmiyorum.
Diğer taraftan bajaj dominarlar var ama titreme problemi ve bazı kronikler yüzünden beni bayağı düşündürüyor. Voge var çok beğeniliyor. Ama nedir ne değildir bilmiyorum. Sym 200 cc endurosu var. Güzel motor ama sadece koruma demirine 5000 tl istenmiş. Duyunca ürperdim.
2. el düşünmüyorum çünkü nakitim yok.
Siz olsanız ne yapardınız?
Konu ile ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi bekliyorum.