Almanya, Brezilya ve Amazon için 222 milyon dolar taahhüt etti

BasriBey

New member


SAO PAULO: Almanya Kalkınma İşbirliği Bakanı Svenja Schulze Pazartesi günü hükümetinin Brezilya’daki çevre politikaları için 204 milyon euro (222 milyon $) sağlayacağını duyurdu.
Bu toplamın 38 milyon doları bağıştır. Amazon Fon, Schulze başkent Brasilia’da gazetecilere verdiği demeçte. Amazon yağmur ormanlarını korumaya yönelik en önemli uluslararası işbirliği çabasıdır ve büyük ölçüde Norveç tarafından finanse edilmektedir. 2019’da, Amazon’u bir iç mesele olarak gören eski aşırı sağcı başkan Jair Bolsonaro, finanse edilecek sürdürülebilir projeleri seçen yönlendirme komitesini dağıttı. Buna cevaben Almanya ve Norveç bağışlarını dondurdu.
“Yeni hükümet ve Başkan Luiz Inácio’nun ekibi ile Lula da Silva ve (Çevre) Bakanı Marina Silva, ormanı korumak ve orada yaşayan insanlara yeni bir bakış açısı sunmak için büyük bir fırsatımız var” dedi.
Bolsonaro altında, Brezilya Amazon’undaki ormansızlaşma, tarım ticaretinin genişlemesi lehine çevre koruma politikalarını ortadan kaldırdığında 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.
Almanya ayrıca, bozulmuş bölgeleri eski haline getirmek için çiftçilere 87 milyon dolar ve yağmur ormanlarını korumak için Amazon eyaletlerine 34 milyon dolar düşük faizli kredi sağlama sözü verdi.
“Tüm zorluklara, ormansızlaşmadaki artışa, arazi gasplarına, yangınlara, yerli halkın içinde bulunduğu kötü duruma rağmen, bunu durumu tersine çevirmek için bir fırsat olarak görüyoruz.” silva basın toplantısında söyledi.
Ocak ayında göreve başlayan Lula, 2030 yılına kadar tüm ormansızlaşmaya son verme sözü verdi. Dört yıllık görev süresi Aralık 2026’da sona eriyor.
Hindistan’ın iki katı büyüklüğünde bir alanı kaplayan Amazon, iklim değişikliğine karşı bir tampon görevi görüyor çünkü ağaçları büyük miktarda karbondioksit emiyor ve Amazon yağmur ormanlarının yaklaşık üçte ikisi Brezilya’da bulunuyor. Aynı zamanda, dünyadaki tatlı suyun %20’sini içeren, dünyadaki biyolojik çeşitlilik açısından en zengin ormandır.