Arabalar için güneşten korunma: Isı birikmesi nasıl önlenir

BasriBey

Global Mod
Global Mod
ADAC'tan ipuçları
Park edilmiş arabalar için güneşten korunma: Araçtaki ısı nasıl azaltılır

ADAC'a göre sıcak günlerde iç mekana güneş koruma siperliği takmak mantıklı

© aapsky/Getty Images

Anna ScheibeAraç güneş altında park edildiğinde araç içindeki sıcaklık kısa sürede 60 dereceye kadar çıkıyor. Bunu önlemek için her türlü aksesuar mevcuttur. Peki hangi güneş koruması en büyük etkiye sahiptir? ADAC bunu öğrendi.

Arabalar özellikle yaz aylarında çok ısınabilir: Bir araç uzun süre güneşte park edilirse, sözde ısı oluşumu meydana gelir – bu nedenle hiçbir canlı (ne insan ne de hayvan) bırakılmamalıdır. sabit bir arabada. Ancak klima henüz iç sıcaklığı soğutmadığı sürece yolculuğa devam etmek aynı zamanda bir işkencedir. Bu, güneş korumasının takılmasını daha mantıklı hale getirir. Hangi modelin ısınmaya karşı en iyi şekilde yardımcı olduğunu bulmak için Landsberg am Lech'teki ADAC teknik merkezi yedi araçta farklı aksesuarları test etti. Aşağıda mühendislerin hangi sonuca vardığını size anlatacağız.Önceden bir not: Satın alırken uygun güneş korumasının aracınıza uygun olduğundan emin olun. Burada da her araca aynı derecede uygun olmayan farklı boyutlar bulunmaktadır.


ADAC otomobiller için güneş korumasını test ediyorRenk tonu filmiIsı oluşumunu azaltmak için aracınızın yan camlarını ve arka camını karartma seçeneğiniz vardır. ADAC'a göre istenen etki çok hafif, daha doğrusu, iç sıcaklıklar yalnızca iki derece düşüyor, ancak arka koltuktaki yüzey sıcaklığının gözle görülür şekilde azalması gerekiyor: “Cam karartma olmadan 57 derece, renklendirme ile sadece 48 derece.” Ancak pencere filmleriyle ilgili belirli düzenlemelerin olduğunu bilmeniz önemlidir. Tam olarak hangileri, burayı okuyun.


Yarım garaj
ADAC teknik merkezinin araştırmasına göre Yarım garajlar araba için en iyi güneş koruması. Bu, tüm camların kaplanması için aracın etrafına gerilen büyük bir brandadır. Test aşamasında, iç mekanın kurulumdan sonra “yalnızca” 43 dereceye kadar ısıtıldığı tespit edildi; bu, hiçbir güneş koruması olmayan bir arabaya göre on derece daha azdı.


Güneş siperliği
Ancak şunu eklemenin oldukça küçük bir etkisi oldu Güneş siperliği: Ön cama içten takılan güneşlik. Sonuçta, aracın içindeki sıcaklık dört derece azaldı – bu nedenle, güneş koruması olmayan bir araba ile fark neredeyse hiç fark edilmese bile, kurulumda yanlış bir şey yok. ADAC ayrıca etkinin yalnızca kapağın tamamen ön cama oturması durumunda ortaya çıkacağına dikkat çekiyor. “Bu genellikle geçerli değildir ve bu nedenle etki daha da küçüktür.”


Güneş koruma filmi
Yarı garajın yanında Güneş koruma filmi – Alman Otomobil Kulübü'ne göre e. V. – tatmin edici bir çözümü temsil ediyor: Güneşliğin aksine, güneş koruması ön camın dışına takılıyor. Bunun amacı, güneş ışınlarını yansıtarak aracın iç kısmının (özellikle ön panel ve koltukların) fazla ısınmamasını sağlamaktır. Araştırmaya göre test aracındaki hava sıcaklığı, güneş koruması olmayan bir araca göre sekiz derece “daha soğuk”tu.


Ve sonunda iki ipucu daha: Doğrudan güneş ışığı, ön panelin ve direksiyon simidinin o kadar ısınmasına neden olur (70 dereceye kadar mümkündür), cildinizle temas ederse kendinizi yakabilirsiniz. Bu nedenle ADAC, yüzey sıcaklığını azaltmak için güneş koruması kullanılmasını veya her ikisinin de kaplanmasını önerir. Ayrıca güneş altında park halindeyken araçta hassas cihazların (akıllı telefonunuz gibi) bırakılmaması da tavsiye edilir.


Kaynak: ADAC


Ayrıca ilginizi çekebilir:

Bu makale sözde bağlı kuruluş bağlantıları içerir. Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

#Konular