Bir yatırım olarak otomobiller: Hangi modeller değerli, hangileri değil

BasriBey

Global Mod
Global Mod
Benjamin David, 30'lu yaşlarının ortasında ve Hamburg'un doğusunda David Finest Sports Cars adında kendi otomobil bayisine sahip. Ancak her araç koleksiyona eşit derecede uygun değildir. ile yaptığı röportajda nelere dikkat edilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. yıldız.

Sayın David, araçlar genel olarak yatırıma uygun mudur?
Ben öyle düşünmüyorum. Hiç kimsenin kristal küresi yok ve yarın hangi arabanın servet kazanacağını kesin olarak söyleyemez. Aksi takdirde o zamanlar herkes VW Bulli'sini veya Beetle'ını elinde tutardı. Bu nedenle, yalnızca kendiniz için yapıyorsanız bir araba satın almalısınız. Eğer araba daha sonra size ödediğinizden daha fazlasını getirirse, harika. Değilse, önemli olmamalı. Eğer katlanılan maliyetlerden rahatsız oluyorsanız, paranızı yanlış yere yatırmışsınız demektir.

Satın alma fiyatını mı kastediyorsunuz?
Hiç de bile. Araba bir altın külçesi ya da saat değildir; yani öylece bir yere kilitleyip bekleyeceğiniz bir nesne değildir. Bir arabanın kuru tutulması gerekir, elektriğe ihtiyacı vardır, TÜV'e gitmesi gerekir, alıştırmaya ihtiyacı vardır, bakımının yapılması gerekir ve çok sayıda aşınan parçası vardır. Eski bir arabayı çalıştırmak yıllar içinde çok paraya mal olabilir.

Peki ya arabayı hava geçirmez bir filme sarıp güvenli bir şekilde park etsem?
Sorun şu: Eğer arabaları bir kenara koyup beklersem, bazı modellerin maliyetleri onları daha sonra hayata döndürmek için birikiyor. Araçlara dikkat etmeniz gerekiyor. Yani açık: Bu konuyla gerçekten ilgilenmiyorsanız ve araba kullanmak istemiyorsanız, başka bir şey aramalısınız.

“Kimsenin bu arabalara ihtiyacı yok”

Yarının koleksiyonerleri için: Hangi arabalar bugün hala göz ardı edilebilir ve bu nedenle nispeten ucuza satılabilir?
Dediğim gibi: Keşke bilseydik. Ancak düşük fiyat segmentinde yalnızca Golf'ü önerebilirim. Golf 2, Golf 4 – ideal olarak GTI veya R32 gibi popüler bir motora sahip özel bir versiyonda. İşin tamamen duygu odaklı olduğunu hatırlamanıza yardımcı olur. Kimsenin bu arabalara ihtiyacı yok. Ancak belirli bir araç çocukluk anılarını geri getiriyorsa veya bir modelle kişisel bir bağlantı varsa, rasyonel düşünceler satın almada ikincil bir rol oynar.

Paranın önemli olmadığını varsayalım. O halde temiz bir vicdanla hemen ne satın alabilirsiniz?
Daha sonra Ferrari'ye. Her şey doğal emişli bir motora ve V12'ye sahip. Bana göre Porsche 996 da hafife alınıyor, özellikle Turbo veya GT olarak. Görsel olarak sıra dışı bir şey istiyorsanız Porsche 944 veya 968'e de göz atmanızı tavsiye edebilirim. Her ikisi de bence tamamen küçümseniyor.

Peki ya yeni arabalar?
Yarının yıldızlarını bugün de alamazsınız. Yeni bir müşteri olarak Ferrari veya Porsche'nin imrenilen yeni modellerinden birini satın almayı deneyin. Bu işe yaramayacak. Gerçekten ilginç arabalar için bir satın alma geçmişine ihtiyacınız var, aksi takdirde bekleme listesinde sıkışıp kalırsınız.

Spor araba araba David Finest Spor Arabalar

© David Finest Spor Arabalar / Halkla İlişkiler
Kişiye

Benjamin David, 30'lu yaşlarının ortasında ve 2006'dan bu yana otomotiv sektöründe çalışıyor. 2013 yılında Porsche'ye ilk olarak satış elemanı olarak katıldı ve daha sonra çapraz markalı bir otomobil bayiliği ile kendi işini kurdu. David Finest Sports Cars'ta yaklaşık 30 uzman çalışıyor ve her zaman dünya çapında aranan spor otomobil hazinelerini arıyor.

Bir örnek?
Çok fazla var. Porsche 911 S/T veya Ferrari Purosangue – muhtemelen aynı zamanda yeni 12 Cilindri. Nakit paranız olsa bile, düzenli bir müşteri olmadığınız veya büyük miktarda ek alım yapmadığınız sürece araba bayilerinde alıcı bulamazsınız. Örneğin bir Porsche 911 S/T için dört adet mevcut Taycan aracı satın almak zorunda kaldım. Bir perakendeci olarak benim için buna değer. Kişisel olarak muhtemelen hiçbir anlam ifade etmiyor.

Şansımın olduğunu varsayalım: Zaten arzu edilen bir arabayı satın alırken ne gibi hatalar yapabilirim?
Bu büyük ölçüde ilgili modele bağlıdır. Temel olarak, yanlış tarafa kaydetmek asla iyi bir fikir değildir. Arabamda özel koltuklar, popüler boya veya bazı yerlerde karbon eksikse, bu durum ilgilenen birçok taraf için arabanın sonu olabilir. Şüpheniz varsa, kesinlikle kaçırılmaması gereken bir uzmana danışmalı ve sonra satın almalısınız.

Kullanılmış olanlar için nasıl görünüyor?
Yaklaşım başlangıçta aynıdır. Genel olarak, araba pazar için ilgi çekici mi? Eğer öyleyse – iyi. O zaman mutlaka araştırmalısınız: Tarihi nedir? Araba gerçekten kazasız mı? Araç nereden geliyor? Bakım birikimi veya stand hasarı var mı? Tüm faturalar mevcut mu veya belgelerde bir boşluk mu var? Evet ise neden? Ancak tüm bunlar açıklığa kavuşturulduktan sonra, garajda perçin kalmaması için onu satın almayı düşünmelisiniz.

Alıcıların fiyat gelişimini biraz bile yanlış değerlendirebilecekleri arabalar var mı?
Aslına bakılırsa Mercedes G-Serisi şu anda büyük zorluklar yaşıyor. Yıllarca sadece ek ücret karşılığında sunuluyordu ama artık bu trend tamamen bitti. Bunun her zaman farklı nedenleri vardır. Örneğin G-Serisi örneğinde Rusya pazarının kaybı dünyanın geri kalanında arz fazlası oluşmasına neden oldu. Sınırlamalar, tıpkı kullanılmış arabalarda olduğu gibi, yeni arabalarda da büyük bir rol oynamaktadır. Nadir şeylerin değeri artar ve kısa süreli üretim darboğazları genellikle bir noktada dengelenir.

Tüketim önemli değil

Yaşam alanı yerine yer değiştirme: Bu arabalar gerçekten büyük motorlara dayanıyor

Paraya ihtiyacınız varken böyle bir satış gerçekten hızlı mı olur?
Buna da genel anlamda cevap verilemez. Güvenli tarafta olmak istiyorsanız, nispeten hızlı hareket eden, uzun süredir devam eden favorilere bağlı kalmalısınız. Örneğin benim dükkanımda bunlar Porsche 911'in tüm olası versiyonları. 964 tam bir klasik, 993 de harika çalışıyor. Arabaları yalnızca ömür boyu sürmekle kalmaz, aynı zamanda şüpheniz varsa onları nispeten hızlı bir şekilde satabilirsiniz. Herkesin istediği ama çok pahalı ya da çok özel olan diğer arabalarda, en üst düzey bir model bile kolaylıkla altı aydan daha uzun bir süre beklenebilir. Örneğin bir Mercedes-Benz 300SL Roadster. Elbette belli bir fiyatın üzerinde hedef kitle giderek zayıflıyor.

Şu anda içten yanmalı motorun icadından bu yana en büyük tahrik değişimini yaşıyoruz. 30 yıl sonra e-vintage otomobil buluşmasında ağızları açık bırakacak özel elektrikli otomobillerden kurtulmamız gerekmez mi?
Bu benim kristal küremin ötesinde. Mevcut durumdan bahsedecek olursam, iyi haberlerim yok. Spor otomobil segmentinde elektrikli otomobiller, ne kadar büyük veya güçlü olursa olsun hiçbir rol oynamıyor. Belki de günlük yaşamdaki gerçek dezavantajlar, müşterilerim arasında duygusal bir unsurun olmayışı veya araçların değerini nasıl koruyacağına dair belirsizlik olabilir. Belirli bir araçla zaten bir ilişki geliştirdiyseniz satın alın, saklayın, deneyin. Şüpheniz varsa, 30 yıl içinde yeni bir pile ihtiyacınız olacak, hepsi bu. Ancak birisinin hâlâ arabaları isteyip istemeyeceği bilinmiyor.

#Konular