Elektrikli otomobil: İyi ve daha az iyi araçlar konusunda Mazda'nın baş tasarımcısı

BasriBey

Global Mod
Global Mod
Jo Stenuit, Japon otomobil üreticisi Mazda için Batı zevkleri söz konusu olduğunda Avrupa'daki en önemli kişidir. Elektrikli araçları büyük bir fırsat olarak görüyor ancak modern yaratımların hiçbirinden hoşlanmıyor. Güzel ve çok güzel olmayan arabalar hakkında bir konuşma.

Bay Stenuit, tasarlamayı mı tercih edersiniz? Elektrikli arabalar yoksa yanmalı motor mu?
Gerçekten umurumda değil. Her ikisine de bir çözüm bulunması gerekiyor. Ancak: Artık 100 yılı aşkın bir süredir içten yanmalı motorlara sahibiz; elektrikli arabalar daha heyecan verici çünkü pek çok şey değişiyor.

Örneğin?
Bir anlığına yavaşlamam gerekiyor: işler değişecek. Şu anda bileşenler, tasarımı temelden yeniden düşünmek için hala çok büyük. Ancak bir noktada teknoloji küçüldüğünde arabaların tasarımını yeniden düşünebiliriz. Yine de bunun tamamen risksiz olmayacağından eminim.

Ne şekilde?
Müşterilerin tamamen farklı araçlara alışmaları için çok zamana ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum.

Bunlar nasıl olurdu?
Belki başlık ya da burun aniden kaybolacaktır. Neden? Yolcu korumasını başka bir yolla, örneğin teknoloji yoluyla sağlamanın bir yolunu bulabilirsek, sürücü kabininin önündeki alan gereksiz olacaktır. Göreceğiz.

Öyleyse neden insanların zaten sevdiği arabalara odaklanmıyorsunuz? Yeni teknolojiyle pazara geri getirilebilecek zamansız eski model arabalar. İnsanların bugün hala hangi tasarımları beğendiği, hangi araçları unuttuğu konusunda zaten bir karar verme süreci vardı.
Bu çok basit. Hedeflerimiz tamamen farklı. Denenmiş ve test edilmiş konseptler üzerinden düşünüyoruz – bu sorun değil. Ama aynı zamanda arabaları zamansız bir şekilde modern hale getirmeye çalışıyoruz.

Peki mevcut bir MX-5'i heyecanlandırmak en azından mümkün olabilir mi?
Elbette bunu zaten düşündük. Ancak bu çok zor çünkü sonuç, en azından şu anda aracın konseptine uymuyor. Bir MX-5'in hafif ve ucuz olması gerekir. Pil ve elektrikli tahrik ile bu şu anda mümkün değil.

Kristal küre ne diyor; teknoloji buna ne zaman izin verecek?
Kesinlikle hiçbir fikrim yok. Ama eminim ki on yıl sonra tamamen farklı bir yerde olacağız.

Müşterilerin satın alma kararlarında tasarım ne kadar önemli?
Genellikle birincilik, çok nadiren ikincilik. Tasarım her şeydir.

Mazda tasarım şefi Jo Stenuit

© BeHaberler Schuster / Mazda / Halkla İlişkiler
Kişiye

Mazda MX-5 dünyanın en çok satan roadster'ıdır. Araba bunu sadece nispeten uygun fiyatına değil aynı zamanda tasarımına da borçlu. Şu anda Mazda Motor Avrupa'nın Tasarım Direktörü olan Jo Stenuit, 1998'den bu yana Japon markasının müşterilerin zevklerine uygun olmasını sağlıyor. Ancak bugün bildiğimiz otomobillerin görünümü bir gün kökten değişebilir. Teknoloji ilerledikçe, daha önce geleneksel motorlarla düşünülemeyen şeyler elektrikli otomobillerle mümkün oluyor. Alman endüstriyel tasarımcı Dieter Rams'ın çalışmalarının büyük bir hayranı olan Stenuit, eski günleri biraz özlese de bu dönemi sabırsızlıkla bekliyor.

Bunu nasıl ölçüyorsunuz?
Biz sorarız. Daha önce tasarım aşamasındayken artık genellikle satın alma sonrasında kullanılıyor. Bu konuda kendimize daha çok güveniyoruz çünkü Kodo tasarım dilimiz, dünya çapında çok iyi karşılanan ve anlaşılan basit ve duygusal tasarıma güçlü bir şekilde odaklanıyor.

Mümkün olduğu kadar zamansız bir tasarım için önemli olan nedir?
“Tasarımın temelleri” mümkün olduğunca mükemmel bir şekilde uygulanmalıdır. İyi oranlar, güzel yüzeyler ve detaylar; ancak sadece yeterli ve çok fazla değil. Kulağa çok basit geliyor ama pratikte inanılmaz derecede zor.

Kariyerinizde, iş bittikten sonra pek de ikna olmadığınız arabalar oldu mu?
Geriye dönüp baktığımda hiçbir tasarımdan pişmanlık duymadım, hayır. Ancak tasarım sürecinde şüphelerim vardı. En son Mazda3 ile. İlk başta bu konuda pek iyi hislerim yoktu. Gövdenin ilk taslağı olan kil modeli başlangıçta bir alışkanlık meselesiydi. Bugün tasarımın çok güzel olduğunu düşünüyorum.

Bir tasarımcı olarak işinize güvendiğiniz halde arabanın müşterilerin ilgisini çekmemesi nasıl bir duygu?
Bunun nasıl bir his olduğunu bilmiyorum. (gülüyor.) Hayır, ciddiyim: Bu her zaman öznel bir duygudur ve bazen diğer insanların algılarını gerçekten anlamak o kadar da kolay değildir.

Almanya'daki bir tasarım direktörünün bir Japon markasındaki rolü nedir?
Japonya'daki meslektaşlarımızın bizim katkılarımıza ihtiyacı var. Dünyanın farklı yerlerindeki markaların uzak pazarlara yönelik otomobiller tasarlamasıyla neler yaşandığını geçmişte gördük. İnsanlar farklı şekilde işaretler ve farklı ihtiyaçlara sahiptir; bu nedenle uluslararası olarak uyumlu uzlaşmalar bulmak için önemli girdiler sağlıyoruz.

VW Golf'ü

röportaj

Efsanevi tasarımcı
Giorgetto Giugiaro başyapıtı hakkında: “Golf I'in bugün artık bir anlamı yok”

03.06.2024

Bunun Cybertruck'la ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Bunun hakkında ne düşünüyorsun?
Bir provokasyon ve pazarlama hilesi olarak harika bir araba. Bana göre üretime geçmesine pek gerek yoktu.

Neden?
Sokakları daha güzel yapmıyor. Arabaların da manzaraya uyum sağlamasını istiyorum ve insanların onlar üzerinde biraz kafa yorduğunu görebilirsiniz. İşçiliği görebilmek istiyorum. Bunu Cybertruck'la yapamam ve iki yıl içinde gözle görülür şekilde eskiyeceğini düşünüyorum. Ve eğer araba gerçekten sadece kısa bir ilgi uyandırmak zorunda kalsaydı ve sonra çöplükte çürüyüp gitseydi, bu, kullan-at zihniyeti açısından ölümcül olurdu.

Gözünüzdeki en güzel araba hangisi – ve lütfen Mazda3 demeyin.
Zaten var. Ama eğer ikonlardan bahsediyorsak ve o zaman çok eski arabalar devreye giriyorsa benim için Toyota 2000 GT olurdu. Gerçekten neredeyse sanat. İnanılmaz güzel bir araba. Ancak: bugünlerde inanılmaz derecede pahalı.

hareketlilik

Yaz boyunca üstsüz: Sıcak günler için on güzel üstü açık araba

Eski arabalara karşı neden bu kadar meraklısınız?
Çünkü benim gözümde arabaların anlamı değişti. Arabalar eskiden özgürlüktü. Özgürlük timsali tabiri caizse. Bugün bizi çok dar yollara zorlayan ulaşım araçlarıdırlar. Her şey kontrol ediliyor, her şey bip sesi çıkarıyor. O zamana göre farklı bir duygu ama belki de artık çok yaşlanıyorum.

Bir tasarımcının bakış açısına göre dünyadaki en çirkin araba hangisidir?
Anlayamadığım uzun bir araba listesi var. Ayrıca eskiden tüm arabaların daha güzel olduğu da doğru değil. İnsanlar yalnızca önemli anları hatırlar ve binlerce sıkıcı olanı unuturlar. Ancak spesifik örnekler vermemeyi tercih ederim.

Fiat Multipla mı?
Aslında oldukça ilginç. Bazen çirkinliğin içinde güzellik vardır. Ve Multipla yeni şeyler denedi, yeni bir şeyler yapmaya cesaret etti. Daha kötü arabalar var.

Retro trend için iyi bir aday.
Evet, moda gibi. Her şey geri geliyor. Bir arkadaşının kızı, 1980'lerden kalma eski bir Mazda 626 kullanıyor. On yıl önce kimse istemiyordu ama şimdi araba yine havalı kabul ediliyor.

Tam özgürlüğünüz olsaydı ne inşa ederdiniz?
Tamamen yeni bir minivan görmek isterim. SUV döneminden sonraki zamana ait bir şey.

#Konular