Teknoloji: Seri üretim başlamadan önce Wire by Steer: yeni yönlendirme yöntemi

BasriBey

Global Mod
Global Mod
Teknoloji: Seri üretime başlamadan önce Wire by Steer
Yönlendirmenin yeni yolu

Lexus RZ450e

© press-inform – basın ofisi

Geleceğin arabaları sadece sürüşten ibaret değil. Yeni direksiyon teknolojisi Steer by Wire uzun yıllardır herkesin dilinde ama şu an yollarda üretim araç yok. Çoğu üretici, yüksek teknoloji ürünü denetleyiciyi test ediyor. Seri üretimin 2024/2025’te gerçekleşmesi muhtemel.

Bazıları hala R129 serisinin Mercedes SL’sinin muhteşem çalışmasını hatırlıyor. 1998’de Mercedes, deri direksiyon simidi ile kontrol edilmeyen, ancak kapı panelinde ve orta tünelde iki sözde yan çubukla kontrol edilen lüks roadster’ının tek seferlik modelini sundu. İki levye ile hareket yönü değiştirilebildiği gibi, oyun konsolları dünyasındaki joystickleri anımsatan çalıştırma modülleri üzerinde gaz ve frenler de çalıştırılıyordu. Yıllarca süren testlerden sonra, kablolu yönlendirme teknolojisi artık bir atılım yapmak üzere. Nio, Toyota’ya ek olarak, Bosch veya ZF gibi tedarikçilerin uygun uzmanlığıyla geliştirmeleri yönlendiriyor. ZF Yönetim Kurulu Üyesi Holger Klein, “ZF’nin yeni steer-by-wire konsepti, pazar lideri ve ileriye dönük bir teknolojidir” diyor, “Çin otomotiv endüstrisinin seçkin bir temsilcisi olan Nio ile yakın çalışmayı dört gözle bekliyoruz. kendini yenilikçi teknolojilere ve iş modellerine adamıştır ve Çin otomotiv endüstrisinin küreselleşmesinde öncüdür.” ZF, yeni elektronik direksiyonunu Nio’nun 2025 yılında piyasaya sürmesi planlanan yeni araç platformuna kuracak.

Steer-by-wire teknolojisi, sürücünün komutlarını tamamen elektronik sinyaller aracılığıyla direksiyon sistemine ileterek, direksiyon simidi ile ön aks arasında mekanik bir bağlantı ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu, otonom kaçınma manevraları veya dar alanlarda park etme gibi yeni güvenlik ve konfor işlevleri sağlar. Bu, yeni tasarım ve geliştirme özgürlükleri sağlayarak sürücüsüz araçlara giden yolda bir kilometre taşı olarak kabul ediliyor.

General Motors, Nio’ya ek olarak yeni elektrikli modellerini de elektrikli direksiyonla donatmak istiyor. Lyriq veya Celestiq gibi modellerin temel aldığı yeni Ultium platformu, yeni nesil Supercruise sürücü yardım sistemini etkinleştirmek için şimdiden hazırlandı. Toyota şimdi Avrupa’da koruma altından ilk çıkanlardan biri. Elektrikli orta boy SUV Lexus RZ 450e yeni elektrikli direksiyona sahip olacak. Bununla birlikte, bu baharda piyasaya sürülecek değil, yalnızca 2025’in başında olacak. İlk başta kulağa olağanüstü ve aşırı teknik gelen şey, otomotiv endüstrisinde geleceğe doğru bir kuantum sıçramasıdır, çünkü şimdiye kadar direksiyon simidi ile ön kısım arasındaki katı bağlantı aks zorunluydu. Servo direksiyon, değişken vites oranı ve elektrikli yardım – tüm bunlar uzun süredir ortalıkta dolaşıyordu, ancak 2025’te Lexus RZ 450e, bu katı bağlantı olmadan tamamen elektrikli direksiyona sahip ilk üretim modellerinden biri olacak. Bu sadece ön kısımdaki kurulum alanından tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda tamamen yeni bir direksiyon hissi sağlar. Ellerde ve ön kollarda ön aksın maksimuma vurduğu ve arabanın virajda pürüzlü bir şekilde döndüğü kısa hareketler için gelecekte iki iki buçuk devir yeterli olacaktır.

ZF tedarikçisininkiler gibi prototiplerde, bir süredir telli direksiyon kullanılmıştır. Zorluklar harika; Sonuçta, ön aks ile direksiyon simidi arasında gerçek bir bağlantı olmadan mümkün olduğunca doğal bir direksiyon hissi yaratmak önemlidir. Bir VW ID.3 ile yaptığımız test sürüşlerinde, düzgün asfalt ile parke taşı arasındaki farkı net bir şekilde hissettik, ön tekerleklerin sürtünmeye ve arabanın önden savrulmaya başladığını fark ettik. Geliştiriciler, kamera tamamen kilitliyken sabitken sarsıntı gibi küçük zayıflıkları düzeltmek istiyor. Sonuç olarak ZF, Schaeffler-Paravan’a kıyasla biraz önde. Engelliler için araçlar alanında büyük uzmanlığa sahip olan Swabian Alb’den gelen adamların sistemi de iyi gelişmiş olsa bile.

ZF’de aktif güvenlik, direksiyon ve fren sistemleri başkanı Manfred Meyer, “Güvenlik sistemleri konusunda halihazırda büyük ölçekli seri deneyime sahibiz” diye açıklıyor. Friedrichshafen merkezli tedarikçi, frenleri, arka aks direksiyonunu, telli freni ve tabii ki elektromekanik direksiyonu entegre etme konusunda uzun yıllara dayanan bir uzmanlığa sahiptir. Bu süreç güvenilirliği, teraziyi yönlendiren şeydir. Simülasyonlar ve test mühendislerinin ünlü popometresi gerisini halleder. Arka plan tedarikçisi, fazlalık söz konusu olduğunda da yardımcı olur. Yazılım burada önemli bir rol oynar. Manfred Meyer, “Temel olarak, hataları oluşmadan önce fark ediyoruz” diyor ve sistemin bir arıza duyurulduğu anda tamamen devre dışı bırakılmadığını, bunun yerine çeşitli aşamalardan geçtiğini söylüyor. Ayrıca ZF direksiyon sisteminde iki elektrik motoru kullanılıyor. Fazlalık söz konusu olduğunda minimum sayı. Yönlendirme sistemi, tedarikçinin dönüşümünde bir başka adımdır. Scheider, şirketin değişimini canlı sözlerle özetliyor ve ekliyor: “Yazılım tanımlı araç, elektromobiliteden daha fazla değişiklik getiriyor.” Ve ZF’nin hızlı bir takipçi olmak değil, öncülük etmek istediği yer burasıdır. Çünkü dijital iş modellerinde ikincinin şimdiden birinci kaybeden olduğu artık her zamankinden daha doğru. Şasi 2.0 konsepti ve Araç Hareket Etki Alanı Denetleyicisi ile birlikte cubiX yazılım platformu gibi ürünler birkaç yıl önce düşünülemezdi.

basın bülteni

#Konular