Tesla Cybertruck: Hızlı satışın yüksek cezaları var

BasriBey

Global Mod
Global Mod
50.000$
Tesla Cybertruck için şaka sözleşmesi: Hızlı bir şekilde yeniden satılması halinde yüksek ceza riski var

Tesla Cybertruck alıcıları, aracı bir yıl boyunca satmayacağına söz vermeli

© Tesla / Halkla İlişkiler

Christian HensenYıllardır süren bekleyiş nihayet sona erdi: Tesla, yıl sonuna kadar ilk müşterilerine bir Cybertruck teslim etmek istiyor. Ancak şimdilik arabayı gerçekten ellerinde tutmak istediklerini garanti etmeleri gerekiyor. Aksi takdirde Tesla, diğer şeylerin yanı sıra tedbir kararıyla tehdit ediyor.

Tasarımcı Franz von Holzhausen’in Cybertruck’un sözde kırılmaz zırhlı camını yalnızca bir kurşun atışı ile patlattığı efsanevi Tesla açılış konuşması zaten dört yıl önceydi. O zamanlar Tesla’nın alışılmadık aracı 2021 yılı sonunda teslim etmeye başlamak istediği söyleniyordu. Ancak hızlı sipariş verenler çok daha uzun süre beklemek zorunda kaldı. Tesla ancak şimdi paslanmaz çelik canavarını ilk müşterilere sunmak istiyor. Ancak yalnızca yeni, çok daha katı satın alma sözleşmesini kabul etmeleri durumunda.


Tesla yeniden satışları sözleşmeye bağlı olarak yasaklamak istiyor
Daha işler başlamadan Tesla, Cybertruck’un satın alma sözleşmesini güncelledi. Bu, araçların yeniden satışını engellemeye yönelik katı kurallar içermektedir. Şöyle diyor: “Cybertruck’ın başlangıçta sınırlı miktarlarda teslim edileceğini anlıyor ve kabul ediyorsunuz. Teslimat tarihinden sonraki ilk yıl içinde aracı satmayacağınızı veya başka bir şekilde elden çıkarmaya kalkışmayacağınızı kabul ediyorsunuz.”

Yan görünümde bir Mercedes prototipi

röportaj

Elektromobilite
Cybertruck ve gösterilerin sonu: Geleceğin arabaları böyle görünecek
15 Şubat 2022


Bir madde şöyle: Eğer Cybertruck’ınızdan tekrar para kazanmak zorunda kalmazsanız, Tesla’yı bu konuda bilgilendirmek zorundasınız. Daha sonra şirkete, arabayı orijinal fiyatından, daha az kilometre kat edilmiş, aşınma ve yıpranma ve her türlü hasardan geri satın alması için yeterli zaman vermelisiniz.


Ancak Tesla’nın onu geri almaktan kaçınması ve yazılı izin vermesi durumunda Cybertruck’u istediğiniz gibi takas edebilirsiniz. Yeni sözleşme, Tesla’nın bir satış haberini alması ve müdahil olmaması durumunda olası cezayı özetlemektedir. Şöyle diyor: “Bu hükmü ihlal etmeniz veya Tesla’nın bu hükmü ihlal etmek üzere olduğunuzdan şüphelenmek için makul gerekçeleri olması durumunda, Tesla’nın aracın mülkiyetini devretmeyi durduran bir ihtiyati tedbir talebinde bulunabileceğini veya sizden maddi tazminatı geri alabileceğini kabul edersiniz. 50.000 ABD Doları veya satış veya devir karşılığında alınan değerden hangisi daha büyükse.”


Tesla ayrıca sözleşmeye uymayan müşterilerin ek araç satın almasını engelleme hakkını da saklı tutar.


Ticari dergi “Electrek”in yazdığı gibi, yeni Tesla araçlarının yayınlandıktan kısa bir süre sonra yüksek kârla yeniden satılması ilk kez olmuyor. 2017 yılında, ilk Model 3 modellerinden biri, teslimattan kısa bir süre sonra ilgili satış platformlarında 150.000 $ fiyatla listelendiğinde manşetlere çıkmıştı – o zamanki liste fiyatı 56.000 $ idi.


Diğer otomobil üreticileri de ticareti durdurmak istiyor
Üreticilerin müşteri mülklerinin yeniden satışı konusunda karar vermek istemesi olgusu yeni değil: özellikle egzotik araçlarda, arabaların hemen satılamaması yaygın bir uygulamadır. Hatta bazı üreticiler daha da ileri gidiyor: Örneğin Ferrari, arabaların dikkatsizce kullanılmasından veya istenmeyen bir renge boyanmasından hoşlanmaz. Bu tür ihlaller nedeniyle Justin Bieber’ın bile üreticiden yeni bir araba almasına artık izin verilmemeli.

Tesla Cybertruck Elon Musk

Elektrikli araba
Tesla Cybertruck kurşun delikleriyle tespit edildi: Musk, arabanın neden vurulduğunu açıkladı
21 Ekim 2023


Nadir süper spor arabaların takasına izin verilmemesi artık yaygın bir uygulama haline gelmiş olsa da, Cybertruck deyim yerindeyse yeni bir çığır açıyor: Ağır SUV sınırlı sayıda üretilmiyor, geleneksel bir seri araç olması amaçlanıyor. Bu piyasada, yeniden satışı düzenleyen sözleşmelerin sayısı genellikle daha azdır.


“Electrek”in, Tesla’nın bu maddeyi sözleşmeye neden bu kadar açık bir şekilde dahil ettiği konusunda başka bir şüphesi daha var: Yazar Jameson Dow, uzun elde tutma süresinin aynı zamanda diğer üreticilerin araştırma amacıyla üçüncü şahıslar aracılığıyla bir araba satın almasını engellemeyi amaçladığını düşünüyor. Yeni teknolojiye sahip araçların araştırma departmanındaki diğer üreticiler tarafından hızla sökülmesi sektörde oldukça yaygındır.


Kaynaklar: Tesla, Electrek

#Konular