Ücretsiz Okul Üniforması Planını Geçmek İçin Dikiş Maliyetleri | Jaipur Haberleri

MuzMo

New member
JAIPUR: Başbakan Ashok Gehlot tarafından Salı günü başlatılan ve çok geciken Mukhyamantri Bedava Okul Üniforması dağıtım programının uygulamaya geçmesi aylar alacak.
Hükümet öğrencilere iki üniforma için kumaş dağıtmaya başladı, ancak 200 Rs dikiş maliyetinin yararlanıcıların banka hesaplarına yatırılması biraz zaman alıyor. 200 Rs miktarı (kırsal alanlarda) sadece bir elbise dikmek için yeterli olduğundan, devlet okulları ikincisini dikmenin ekstra maliyetini karşılamak için Bhamashah’larla (hayırsever insanlar) iletişime geçmeye başladı.
“Hükümet tüm fonu taşımayı ve öğrencilere dikişli üniforma vermeyi tercih ederdi. Bir eğitim uzmanı olan Puneet Sharma, materyali dağıtmak ve ebeveynleri banka hesaplarına 200 Rs almak için bekletmek sadece güçlük çıkarmakla kalmıyor, aynı zamanda kaynak israfına da neden oluyor” dedi.
Rapor, hükümetin üniformalar için yaklaşık 500 Rs crore ayırdığını söyledi. Miktar, kumaşı satın almak ve okullara taşımak için kullanıldı. Bir kaynak, “Kalan miktar dağıtılacak çocuk başına 40 Rs idi, birim başına kalan 160 Rs ise özel bir fondan alınacak” dedi.
Hükümete bağlı Malpura lisesinin müdürü Girdhar Singh, bazı bağışçıların dikişleri finanse etmek için kendilerine çoktan başvurduğunu söyledi.
“Birçok ailenin dikiş için 200-300 Rs ayırmasının kolay olmadığını anlıyorum. Bu yüzden en çok kazanan öğrencilerin bir listesini yapacağız” dedi Singh. Program, 1-8. sınıflardaki devlet öğrencileri için tasarlanmıştır.
Eyalet BJP Başkanı Satish Poonia tweet attı, “Terzi, yönetilebilecek en yüksek komutanız değil.”
Eski Eğitim Bakanı Vasudev Devnani şunları söyledi: “Dikiş dikme sorumluluğunu ebeveynlere bırakarak, hükümet yeni üniforma sağlama hedefini boşa çıkardı. Dikiş için bile kredi vereceklerse ki bu yetmez, kumaş ve dikiş için paranın tamamını alsınlar” dedi.