Windows 10 Yeniden Başlatma Nasıl Yapılır ?

BasriBey

Global Mod
Global Mod
Windows 10 Yeniden Başlatma Nasıl Yapılır?

Windows 10 işletim sistemi, kullanıcıların bilgisayarlarını günlük kullanımda yeniden başlatmalarını gerektirebilecek birçok durumla karşılaşabilecekleri bir ortam sunar. Yeniden başlatma işlemi, bilgisayarın kaynaklarını yeniden düzenleyerek performansı artırır ve bazı durumlarda sorunları çözebilir. Bu makalede, Windows 10 işletim sistemi üzerinde bilgisayarın nasıl yeniden başlatılacağına dair adımları detaylı olarak ele alacağız.

1. Başlat Menüsünden Yeniden Başlatma

Windows 10 işletim sisteminde bilgisayarın yeniden başlatılması en yaygın olarak Başlat Menüsü üzerinden gerçekleştirilir. İşte bu adımlar:

Adım 1: Ekranın sol alt köşesinde yer alan "Başlat" düğmesine tıklayın veya "Windows" tuşuna basın.

Adım 2: Açılan Başlat Menüsü'nde, sağ alt köşede bulunan "Güç" simgesine tıklayın. Bu simge genellikle bir güç sembolüyle veya "Ayarlar" simgesiyle temsil edilir.

Adım 3: Güç menüsünden "Yeniden Başlat" seçeneğine tıklayın. Bu seçeneği tıkladığınızda, bilgisayarınız otomatik olarak kapanacak ve yeniden başlayacaktır.

Bu yöntem, en kolay ve hızlı olanıdır ve genellikle kullanıcılar tarafından tercih edilir.

2. Klavye Kısayolu ile Yeniden Başlatma

Windows 10 işletim sisteminde, klavye kısayollarını kullanarak da bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz. İşte bu adımlar:

Adım 1: Klavyenizdeki "Windows" tuşuna basın. Bu tuş genellikle klavyenin alt kısmında, "Ctrl" ve "Alt" tuşları arasında bulunur ve Windows logosuyla işaretlidir.

Adım 2: "Windows" tuşunu basılı tutarken "R" tuşuna basın. Bu, "Çalıştır" penceresini açacaktır.

Adım 3: Açılan "Çalıştır" penceresine "shutdown /r" komutunu yazın ve Enter tuşuna basın. Bu komut, bilgisayarınızı yeniden başlatmak için bir sinyal gönderecektir.

Bu yöntem, klavye kısayollarını kullanmayı seven kullanıcılar için pratik bir seçenektir.

3. Başlangıç Menüsünden Ayarlar Aracılığıyla Yeniden Başlatma

Windows 10 işletim sisteminde bilgisayarın yeniden başlatılması için Başlat Menüsü'nden Ayarlar'a erişerek de işlem gerçekleştirilebilir. İşte bu adımlar:

Adım 1: Başlat Menüsü'nden "Ayarlar" simgesine tıklayın. Bu simge genellikle dişli çark simgesiyle temsil edilir.

Adım 2: Açılan Ayarlar penceresinde, "Güncelleştirme ve Güvenlik" seçeneğine tıklayın.

Adım 3: Sol taraftaki menüden "Güç ve Uyku" seçeneğine tıklayın.

Adım 4: "Güç" altında, "Yeniden Başlat" seçeneğine tıklayın.

Bu adımları takip ederek, Ayarlar aracılığıyla da bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

4. Başlangıç Menüsünden Komut İstemi Aracılığıyla Yeniden Başlatma

Windows 10 işletim sisteminde komut istemi aracılığıyla da bilgisayarın yeniden başlatılması mümkündür. İşte bu adımlar:

Adım 1: Başlat Menüsü'nden "Komut İstemi (Yönetici)" seçeneğini arayın ve sağ tıklayarak "Yönetici olarak çalıştır" seçeneğini seçin.

Adım 2: Açılan Komut İstemi penceresine "shutdown /r" komutunu yazın ve Enter tuşuna basın. Bu komut, bilgisayarınızı yeniden başlatmak için bir sinyal gönderecektir.

Bu yöntem, daha teknik kullanıcılar için daha uygundur ve aynı zamanda hata ayıklama işlemleri için de kullanılabilir.

5. Sonuç

Windows 10 işletim sisteminde bilgisayarın yeniden başlatılması oldukça

kolaydır ve birkaç farklı yöntemle gerçekleştirilebilir. Yukarıda belirtilen adımları takip ederek, bilgisayarınızı istediğiniz zaman yeniden başlatabilir ve performansını artırabilirsiniz. Yeniden başlatma işlemi, aynı zamanda sistemdeki sorunların giderilmesine de yardımcı olabilir ve bu nedenle düzenli olarak yapılması önemlidir.