Açıköğretim Nasıl Olur ?

BasriBey

Global Mod
Global Mod
Açıköğretim Sistemi: Temel Bilgiler ve İşleyişi

Giriş

Açıköğretim, eğitim sistemlerinin esneklik sağlayan ve geniş kitlelere hitap eden bir modelidir. Bu eğitim türü, çeşitli nedenlerle geleneksel eğitim sistemine erişim imkanı bulamayan bireylere öğrenme fırsatları sunar. Açıköğretim, özellikle meslek sahipleri, ev hanımları veya yaşadığı yerden eğitim imkanı bulamayan kişiler için ideal bir çözüm olarak öne çıkar. Bu makalede, açıköğretim sisteminin nasıl işlediği, avantajları ve dezavantajları, uygulama şekilleri ve dünya genelindeki örnekleri ele alınacaktır.

Açıköğretim Nedir?

Açıköğretim, bireylere, belirli bir sınıfa veya fiziksel mekâna bağlı kalmadan eğitim alma imkanı sunan bir sistemdir. Bu model, genellikle uzaktan eğitim veya online eğitim olarak adlandırılır ve öğrencilere, kendi hızlarına ve zamanlarına göre öğrenim görme fırsatı sağlar. Açıköğretim sistemleri, genellikle ders materyallerini dijital ortamda sunar ve öğrencilere çevrimdışı çalışma imkânı tanır.

Açıköğretim Sistemi Nasıl Çalışır?

Açıköğretim sistemi, birkaç temel bileşenden oluşur:

1. Eğitim İçerikleri ve Materyaller: Açıköğretim sistemlerinde ders materyalleri, genellikle kitaplar, makaleler, videolar ve çevrimiçi kaynaklardan oluşur. Öğrenciler bu materyalleri internet üzerinden erişebilir ve kendi hızlarında çalışabilirler.

2. Çevrimdışı ve Çevrimiçi Kaynaklar: Açıköğretim programları, hem çevrimdışı (postayla gönderilen materyaller, CD'ler vb.) hem de çevrimiçi (e-öğrenme platformları, video dersler vb.) kaynakları kullanabilir. Bu, öğrencilere farklı öğrenme stillerine uyacak şekilde çeşitli seçenekler sunar.

3. Sınavlar ve Değerlendirme: Açıköğretim programlarında değerlendirme genellikle online sınavlar, yazılı ödevler ve proje bazlı çalışmalardan oluşur. Öğrenciler, belirli dönemlerde bu değerlendirmelere tabi tutulur.

4. Danışmanlık ve Destek: Öğrencilere genellikle online danışmanlık hizmetleri ve destek sağlanır. Bu, sorularını yanıtlaması ve akademik rehberlik yapması için uzman eğitmenlerin görev aldığı bir hizmettir.

Açıköğretimin Avantajları

1. Esneklik: Açıköğretim, öğrencilere kendi hızlarında öğrenme ve dersleri kendi programlarına göre planlama imkanı tanır. Bu, özellikle çalışan bireyler veya çocuk sahibi olanlar için büyük bir avantajdır.

2. Erişilebilirlik: Fiziksel sınıflara erişim imkanı olmayanlar için açıköğretim, eğitim fırsatlarını genişletir. Coğrafi engelleri ortadan kaldırarak, daha geniş bir öğrenci kitlesine ulaşılmasını sağlar.

3. Ekonomik Etkenler: Açıköğretim genellikle geleneksel eğitim yöntemlerine göre daha ekonomik olabilir. İnternet tabanlı eğitim materyalleri ve çevrimdışı kaynaklar, maliyetleri düşürme potansiyeline sahiptir.

4. Kişisel Gelişim: Açıköğretim, bireylerin kendi ilgi alanlarına ve kariyer hedeflerine uygun dersleri seçmelerine olanak tanır, bu da kişisel ve mesleki gelişimlerini destekler.

Açıköğretimin Dezavantajları

1. Sosyal Etkileşim Eksikliği: Açıköğretim, genellikle yüz yüze etkileşim imkanı sunmaz. Bu, öğrencilerin sosyal becerilerini geliştirmeleri veya grup çalışmaları yapmaları açısından sınırlamalar oluşturabilir.

2. Öz Disiplin Gereksinimi: Açıköğretim programları, öğrencilere kendi başlarına çalışabilme yeteneği kazandırır. Bu, yüksek düzeyde öz disiplin ve zaman yönetimi becerileri gerektirir.

3. Teknik Sorunlar: İnternet tabanlı eğitim materyallerine erişim, teknik sorunlar nedeniyle kesintiye uğrayabilir. Bu tür teknik problemler, öğrencilerin eğitim sürecini olumsuz etkileyebilir.

4. Sınırlı Pratik Deneyim: Bazı eğitim alanlarında, uygulamalı deneyim ve laboratuvar çalışmaları gibi fiziksel aktiviteler gerekebilir. Açıköğretim, bu tür pratik deneyimleri sağlamakta sınırlı olabilir.

Dünya Genelindeki Açıköğretim Örnekleri

Dünya genelinde birçok üniversite ve eğitim kurumu açıköğretim programları sunmaktadır. İşte bazı öne çıkan örnekler:

1. Açık Üniversiteler: İngiltere'de bulunan Açık Üniversite (The Open University), açıköğretim modelinin öncülerindendir. 1969 yılında kurulan bu üniversite, öğrencilere çeşitli disiplinlerde diploma ve sertifika programları sunmaktadır.

2. Coursera ve edX: Coursera ve edX gibi çevrimiçi platformlar, dünya genelindeki üniversitelerle işbirliği yaparak çeşitli kurslar ve sertifikalar sunar. Bu platformlar, açıköğretim modelinin dijital çağdaki örnekleri arasında yer alır.

3. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi: Türkiye'de Anadolu Üniversitesi'nin Açıköğretim Fakültesi, çok çeşitli lisans ve önlisans programları sunarak geniş bir öğrenci kitlesine hizmet vermektedir.

Sonuç

Açıköğretim sistemi, esnekliği, erişilebilirliği ve ekonomik avantajları ile eğitim alanında önemli bir rol oynar. Ancak, sosyal etkileşim eksikliği, öz disiplin gereksinimleri ve teknik sorunlar gibi dezavantajları da vardır. Eğitim sisteminin bu modeli, bireylerin kendi öğrenme ihtiyaçlarına ve koşullarına uygun bir eğitim alma fırsatı sunarak, geleneksel eğitim yöntemlerinin ötesine geçer. Hem bireyler hem de eğitim kurumları için açıköğretim, gelecekteki eğitim yaklaşımlarının önemli bir parçası olmaya devam edecektir.