Araba hırsızlığı: Hırsızlara karşı optimum koruma

BasriBey

Global Mod
Global Mod
ADAC'a göre Almanya'da araba hırsızlığı artıyor ancak kendi arabanızı korumak için alabileceğiniz önlemler var. Burada size bunların ne olduğunu ve ne yaptıklarını anlatacağız.

Çoğu araba hırsızı profesyoneldir ve genellikle araca girmek için yalnızca birkaç dakikaya ihtiyaç duyarlar. Ne yazık ki, böyle bir araba hırsızlığı sadece can sıkıcı değil, aynı zamanda son derece pahalıdır. Bu yüzden kesinlikle arabanızı korumaya değer. Arabanızı en iyi şekilde nasıl güvence altına alacağınıza dair birkaç fikir topladık.


Hırsızlığa karşı koruma: Bunlar seçeneklerdir
Elbette her araba fabrikadan hırsızlığa karşı koruma cihazıyla birlikte gelir ve özellikle yeni arabalar genellikle alarm sistemleriyle tamamen güvence altına alınır. Yine de sistemin daha da geliştirilmesi ve hırsızların işini mümkün olduğu kadar zorlaştırılması tavsiye edilir.


Araba hırsızlığına karşı mekanik koruma
Herkes muhtemelen mekanik immobilizerleri görmüş ve hatta kullanmıştır; lastik tırnakları veya direksiyon kilitleri aracın hareket etmesini engeller. Bunlar aynı zamanda bir arabayı emniyete almanın klasik mekanik yöntemleridir. Bununla birlikte, kilitlerin her seferinde zahmetli bir şekilde takılması gerektiğinden, araç uzun süre park edildiğinde immobilizerlerin kullanılma olasılığı daha yüksektir. Örneğin direksiyon çubuğunun kullanımı daha kolaydır.


Amazon'daki direksiyon pençesi teklifi için buraya tıklayın


Bu seçenekler mevcuttur:

 • Lastik pençesi – Lastiğe bağlanan ve kaymasını engelleyen metal yapı
 • Direksiyon çubuğu veya direksiyon kilidi – direksiyon simidinin hareketini engelleyen sağlam metal çubuk veya benzeri mekanizma
 • Direksiyon kolonu kilidi – motorun çalışmasını bastırır ve direksiyon simidinin dönmesini engeller
 • Kapı pençesi – iç mekanda kapı kapı dolaşan bir direk
 • Vites değiştirme kilidi – vites kolunu bloke eder
 • metal tabak donanımlar ve ses sistemi için güvenlik olarak
 • Ek cıvata kilitleri kapılar ve bagaj için
 • Valf monitörü – araç izinsiz hareket ettirilirse lastiklerdeki hava otomatik olarak dışarı çıkar
 • Jant kilitleri – lastiklerin ve jantların çalınmamasını sağlayın

Ebay'deki vites değiştirme kilidi teklifi için buraya tıklayın


Araba hırsızlığına karşı elektronik koruma
Ek alarm sistemleri, aracı hırsızlıktan korumanın elektronik yöntemlerinden biridir. Bu alanda ayrıca OBD koruyucuları da bulunmaktadır ve GPS takipçileri de elektronik hırsızlığa karşı koruma kapsamına girmektedir. Artık hemen hemen her yeni araçta bir alarm sistemi kuruludur. Özellikle temas ve iç mekan izleme artık genellikle standarttır. Araç hareket ettirildiğinde veya hatta dokunulduğunda alarm tetiklenir. Ayrıca aracın bir darbeye maruz kalması durumunda otomatik çalıştırma bazen engellenir. Ayrıca örneğin eğim denetimi de sonradan donatılabilir. Araç çekilirse bu tetiklenir.


Ebay'deki alarm sistemi teklifi için buraya tıklayın


Yenileme için şu seçenekler mevcuttur:

 • OBD Tasarrufu: Bu koruyucu mekanizma, hırsızların otomatik immobilizatörü devre dışı bırakmak için kullanamaması için araç içi teşhis soketinin kapatılmasına olanak tanır.
 • Ek alarm sistemi: İdeal sistem, eğimde veya titreşimde bir değişiklik olduğunda veya cam kırıldığında alarmı tetikleyen sistemdir.
 • GPS Takip Cihazı: Bunun aracın içine mümkün olduğunca görünmez bir şekilde takılması en iyisidir. Sonuç olarak, aracın mevcut konumu her zaman akıllı telefondan kontrol edilebilir.
 • Radyasyon korumalı anahtar kutusu: Anahtarsız anahtarlar, hırsızların radyo uzantısı oluşturamaması için korumalıdır.

Amazon'daki GPS takip teklifi için buraya tıklayın


Amazon'daki OBD Protector teklifi için buraya tıklayın


Araç kimlik numarasıyla koruma
Araç sahipleri, araç kimlik numarasını (VIN) camlarına kazıtabilir. Bu numara, polisin çalınan malları tespit etmesinin en iyi yoludur. Araçta bir VIN görünüyorsa, hatta belki birkaç yerde bu, potansiyel hırsızlar için caydırıcı olabilir. Bunun nedeni, aracın yeniden satılması için VIN'li tüm parçaların değiştirilmesi gerekmesidir.


Polisin önerdiği şey bu
Hırsızların işini olabildiğince zorlaştırmak için araç sahiplerinin yapabileceği birkaç şey var:

 • Kısa duraklamalarda bile daima pencereleri ve kapıları kapatın ve kontrol edin
 • Daima kontak anahtarını çıkarın
 • Direksiyon kilidini devreye alın
 • Park frenini uygulayın
 • Arabanızın anahtarlarını güvende tutun
 • Her zaman iyi aydınlatılmış ve kalabalık alanlara park edin
 • Değerli eşyalarınızı asla arabada açıkta bırakmayın

Araba hırsızlığına karşı en iyi koruma
Arabalar için hırsızlığa karşı koruma giderek daha karmaşık hale geliyor, ancak ne yazık ki hırsızların görevleri de artıyor. Bu nedenle ilk öncelik her zaman caydırıcı olmak ve hırsızlığı hırsızlar için mümkün olduğunca zor ve itici hale getirmektir. Bu nedenle mekanik koruma cihazları hala en iyi seçimdir. Paranızın karşılığını iyi verirler, kurulumu kolaydır ve etkilidirler. Alarm sistemleri sıklıkla yanlış alarmları da tetikler. Yapılacak en iyi şey birkaç sistemi birleştirmektir. Direksiyon kilidinin yanı sıra uyarı etiketleri de caydırıcı etki gösteriyor; bir takip cihazı ekleyin ve araç sahipleri kendilerini biraz daha güvende hissedebilirler.


Bu makale sözde bağlı kuruluş bağlantıları içermektedir. Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

#Konular