Auto International: Chery Avrupa’da iki yeni markayla piyasaya çıkıyor: Büyük planlar

BasriBey

Global Mod
Global Mod
Auto International: Chery Avrupa’da iki yeni markayı piyasaya sürüyor
Harika planlar

Chery Auto China 2023’te

© press-inform – basın ofisi


Gelecek yıl, bir sonraki Çinli otomobil üreticisi Chery, Avrupa pazarına girecek ve özellikle Almanya’da ihracat liderinin 2030’a kadar büyük planları var.

Geçtiğimiz birkaç yılda Chery’nin Wuhu’daki merkezi, Avrupa’da pazara sunulmasını defalarca tartıştı. İlk modellerin 2021’den bu yana İtalya’da satışa sunulmasından ve Frankfurt yakınlarındaki Avrupa genel merkezinin 2018’de açılmasından sonra, artık 2024 yılında olması bekleniyor. Çinli otomobil şirketi, 20 yıldır Çin’in en başarılı otomobil ihracatçısı oldu. Yalnızca 2022 yılında üretilen 1,2 milyondan fazla aracın üçte birinden fazlası tüm dünyaya sevk edildi. Kendi spesifikasyonlarına göre ürün yelpazesini yeni bölgelere genişleterek 450.000 adetlik ihraç araç sayısının bu yıl iki katına çıkması bekleniyor. Chery’nin başlangıçta Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Amerika veya Afrika gibi daha küçük bireysel pazarlara yoğunlaşmasının ardından, Avrupa’ya yönelik genel saldırının Türkiye ve İsrail’den sonra 2024 yılında gerçekleşmesi planlanıyor. Chery Automobiles, Anhui Eyaletindeki Chery Holding’in en yüksek satışa sahip bölümüdür. Chery’nin Çin rekabetinde özellikle etkili olduğu düşünülüyor çünkü otomobil üreticisinin yalnızca geliştirme aşamasında çalışan ve 20.000’den fazla patentle gurur duyan 5.500’den fazla çalışanı var.Mevcut 14 lokasyondan oluşan küresel üretim ağı, önümüzdeki yıllarda dünyanın her yerindeki yeni üretim tesislerini kapsayacak şekilde genişletilecektir. Chery, genel merkezinde Asya’nın en büyük güvenlik ve çarpışma testi merkezini işletmektedir. Chery Omoda SUV, Euro NCAP testinde beş yıldızla ödüllendirildi. Chery Europe GmbH Geliştirme Başkanı ve Genel Müdürü Jochen Tüting, “Güvenliği sağlayabiliriz” diye açıklıyor, “Çin’de üretilen araçların Avrupalı rakiplerine ayak uyduramadığı zamanlar çoktan geride kaldı.” İlgili tasarıma sahip Çin Avrupa genel merkezi ve Geliştirme merkezi Raunheim, Hesse’de bulunmaktadır.


Chery şimdi gelecek yıl resmi olarak Avrupa’da lansman yapmak istiyor. Diğer üreticilerin aksine Chery, Omoda veya Jaecoo gibi markalarla yalnızca elektrikli otomobillere odaklanmıyor, aynı zamanda klasik bir bayi ağı aracılığıyla satışların gerçekleştiği içten yanmalı motorlar ve hibrit modeller de sunmak istiyor. Almanya’da odak noktası özellikle Güney ve Orta Amerika veya Rusya gibi bölgelerde 4,64 metre uzunluğunda kompakt sınıf sedan olarak mevcut olan Omoda 5’tir. Omoda C5 SUV / O5, 150 kW / 204 hp gücünde ve 1,5 / 1,6 litre turbo benzinli motorla tamamen elektrikli bir model olarak sunulan, aynı temelde kompakt bir sınıf crossover’dır. Burada 108 kW / 147 HP veya 145 kW / 197 HP üretiyor. 4,40 metre uzunluğundaki Omoda 5’in, seçilen pazarlarda yalnızca benzinli dört tekerlekten çekişli araç olarak sunulmasına rağmen, Çin’den ithal rekabetin yanı sıra Peugeot, Renault veya Cupra’nın Avrupa modelleriyle rekabet etmesi amaçlanıyor; Diğer tüm varyantlar elektrik motorlu önden çekişli, CVT otomatik veya yedi vitesli çift kavramalı şanzımandır. Taban fiyatın 2024’ün ikinci çeyreğinden itibaren 30.000 Euro’nun biraz altında olması bekleniyor. Yaz aylarında açılı arazi tasarımına sahip bir SUV, 1.6 litrelik benzinli motorla da aynı platformda satışa sunulacak Jaecoo 7 ile takip edilecek. motor ve bir plug-in hibrit versiyonu. Charlie Zhang: “Duygularla ve uygun fiyatla ikna etmek istiyoruz.”


Her iki model de dünya prömiyerlerini geçtiğimiz Nisan ayında Şangay’daki Auto China’da kutladı. Elektrikli versiyon olan Omoda 5, tek pil şarjıyla 450 kilometreye kadar yol kat edebiliyor. Orta vadede şarj istasyonuna gitmeye gerek kalmadan 200 kilometreye kadar yol kat edebilecek bir plug-in hibrit de tartışılıyor. Kendi hedefleri oldukça iddialı: Chery, 2030 yılına kadar dünya çapında her yıl 1,4 milyon Omoda ve Jaecoo aracı satmak istiyor. Chery Automobile International Başkan Yardımcısı Charlie Zhang, “Helikopter gibi büyüyoruz” diyor.


basın bülteni

#Konular