BMW: İki yeni modelle sürücü gözleriyle şerit değiştirebiliyor

BasriBey

New member
dünya ilk
İki yeni BMW modeliyle sürücüler aynaya bakarak şerit değiştirebiliyor

BMW i5 / 5 Serisi 2024

© press-inform – basın ofisi


Bir parçadan diğerine geçip bunu sadece gözlerimizin gücüyle mi yapıyoruz? BMW yakında iki yeni modelle bunu mümkün kılacak.

Otomobil üreticisi BMW’nin iki yeni modeli yakında sadece gözlerini kullanarak şerit değiştirebilecek. Bu özelliğin yanı sıra yeni i5 ve 5 serisi modellerin hala hangi yeniliklerle övündüğü artık biliniyor.


Ekim ayından itibaren ilk kez doğrudan elektrikli i5 versiyonu olarak sunulacak olan yeni BMW 5 Serisi, aerodinamik şekillere ve daha küçük üç ve daha büyük X5’ten daha net bağlara sahip bir yüze sahip. Müşteri uygun sürücü seçeneğine sahiptir. Benzinli, dizel, plug-in hibrit ve elektrikli versiyonlar – her şey mevcuttur. Touring adlı station wagon versiyonu önümüzdeki baharda gecikmeli olarak takip edilecek ve yeni BMW M5 muhtemelen 2024’ün sonuna kadar gelmeyecek.

Volkswagen AG, Auto Shanghai otomobil fuarında bir basın toplantısı düzenliyor

Fikir

VW, BMW ve Mercedes
Çok sayıda araba, birkaç küçük araba: neden Alman şirketleri elektrikli otomobil pazarında önemini kaybediyor?
04/19/2023


Yeni BMW M5’in mutlak üst model olarak sunulmasını bekleyemezseniz, en güçlü elektrikli model i5 M60 xDrive ile flört etmek isteyebilirsiniz. Dört tekerlekten çekiş, etkileyici bir 442 kW (601 hp) ve 795 Nm tork sunar ve bu, takviye ile 820 Nm’ye çıkarılabilir. Dururken kalkıştan 100 km/sa hıza 3,8 saniyede çıkar. 230 km/s’lik azami hıza en az 455 km’lik elektrikli menzil eşlik ediyor.


Almanya, ABD ve Kanada’da seviye iki sistemli BMW
Bununla birlikte, çoğu elektrik müşterisi muhtemelen 250 kW (340 hp) ve 430 Nm güce sahip, ancak zaten 193 km/s ile sınırlı olan daha küçük i5 eDrive 40’ı tercih edecektir.


Piyasa lansmanında BMW, iki litre hacimli ve 48 volt elektrik sistemli 153 kW (208 hp) dört silindirli turbo ile çalışan yeni 520i’yi de sunuyor. Dizel motoru taşımayı tercih edenler, arkadan çekişli veya dört tekerlekten çekişli 145 kW (197 hp) dört silindiri alabilirler. Şasiye gelince, opsiyonel olarak elektronik amortisörler, devrilme stabilizasyonu, arkadan direksiyon ve arka aksta havalı süspansiyon bulunuyor.


BMW suya düşüyor: sürücü vites değiştiremiyor ve arabayı liman havuzuna batırıyorSözde üçüncü sürücü yardımı seviyesi, diğer şeylerin yanı sıra güvenlik nedenleriyle yeni i5 ve 5 serilerinde şimdilik dışarıda bırakılacak. Ancak, Almanya, ABD ve Kanada’da, 130 km/s hıza kadar bir otoyol yardımcısı ile genişletilmiş ikinci seviye bir sistem vardır. Dünyada bir ilk olarak: görsel aktivasyonlu aktif şerit değiştirme asistanı.


Yeni otomatik şerit değiştirme asistanı
BMW’ye göre, teknoloji portalı t3n.de tarafından özetlendiği gibi, sürücünün dikkati bir kamera kullanılarak izleniyor. Bu aynı zamanda, göz aktivasyonu ile kontrol edilebilen yeni otomatik şerit değiştirme asistanı için de ön koşuldur. Sadece dış aynaya bakarak araç şerit değiştirmeye başlıyor ve sürücünün bunu onaylaması ve trafik durumu izin vermesi koşuluyla gerekli direksiyon hareketlerini ve hız ayarlamalarını yapıyor.


Retro motorlu scooter

BMW için Art Deco dönüştürme kiti “Altın Çağ” fotoğraf galerisi – 9 fotoğraf

BMW i5 eDrive40 (70.200 Euro’dan başlayan fiyatlarla) ve 520i (57.550 Euro’dan başlayan fiyatlarla) ikili paketinin piyasaya çıkışı 21 Ekim’de. BMW’ye göre iki plug-in hibrit 530e ve 550e xDrive 2024 baharında gelecek. BMW 530i ve 540i’nin 258 bg / 381 bg’lik iki versiyonu Avrupa’da sunulmuyor.


kaynaklar: t3n, basın açıklaması, BMW


km

#Konular