Büyüleyici: BMW The Icon elektrikli tekne: dalga salonu

BasriBey

New member
Büyüleyici: elektrikli tekne BMW The Icon
Dalga Salonu

BMW’nin Simgesi

© press-inform – basın ofisi


Sadece tasarımcıların aşırı çabası mı yoksa su üzerinde sürdürülebilir hareket için ciddi bir alternatif mi? 76. Cannes Film Festivali’nde BMW, görülmeye değer bir dalga salonu olan elektrikli tekne The Icon’ı sunar.

BMW, uzun yıllardır teknecilik konusunda heveslidir. Ancak bu kez Sailing Cup veya Oracle Racing yerine, tamamen elektrikli tahrikli alışılmadık bir motor yat söz konusu. BMW ve tekne üreticisi Tyde tarafından ortaklaşa geliştirilen elektrikli tekne The Icon, kendisini şık bir gövde üzerinde camdan bir panorama salonu olarak sunuyor. Daha yüksek hızlarda, 13 metrelik elektrikli yat sudan bir hidrofoil veya folyo tahtası gibi yükselerek sürtünmeyi azaltır. Sürüş, şu anda üretimden kaldırılan BMW i3’ün büyütülmüş pil paketiyle enerji sağlanan iki adet 100 kW / 136 hp elektrik motoru tarafından sağlanıyor. 240 kWh pil kapasitesi, yalnızca 50 deniz mili / neredeyse 100 kilometre menzil sağlamakla kalmaz, aynı zamanda 24 knot seyir hızı sağlar. 30 deniz mili / 55 km/s’lik azami hız, gövdenin sudan yükseldiği ve neredeyse sessizce dalgalar olmadan süzüldüğü folyolama tekniği ile mümkün olmaktadır. Sualtı kanatları (hidrofiller), geleneksel bir gövdeye kıyasla enerji gereksinimini yüzde 80’e kadar azaltır.Ancak hafif yapısıyla elektrikli ikon tekne, sadece hızlı giderken değil, limanda da heyecan yaratmak istiyor. Teknenin kat planı bir primat şeklinde görünüyor, bu da kıç bölgesinin 4,50 metre gibi etkileyici bir genişlikte olduğu anlamına geliyor. Geniş pencere alanlarına sahip sıra dışı tasarım, iç mekanın ışıkla dolmasını sağlıyor ve bu da tavandaki panorama pencerelerinin altını çiziyor. Ziyaretçiler su salonuna kıçtan güneşlenme terası ve büyük cam kapılardan girerler. Icon, Los Angeles, Münih ve Şanghay’da ofisleri bulunan BMW yan kuruluşu Designworks tarafından tasarlandı. İçeride metal levhadan yapılmış özel mobilyalar ve lüks bir halı var. Bireysel koltuklar istenildiği gibi 360 derece döndürülebilirken, teknenin bireysel fonksiyonları bir tablet bilgi-eğlence sistemi aracılığıyla kontrol ediliyor. Merkezi dümendeki simge tekne, orijinal BMW genleri sunar. Bilinen denizcilik enstrümanları yerine, 6k çözünürlüklü 32 inç dokunmatik ekranı ve iDrive’ı ile kokpit, bir BMW arabasını andırıyor. Menzil veya hava durumu raporları gibi işlevler sesle çağrılabilir.


Araba üreticileri ve tekne üreticileri arasındaki diğer işbirliklerinin aksine, Icon bir tasarım çalışması değil, tamamen elektrikli bir tahrik ile müşteri gereksinimlerine değişken şekilde uyarlanabilen bir platform modelidir. Elektrik motorlarının uğultu sesi ve denizde dalgaların hışırtısı yetmiyorsa size sadece Dolby ses sistemini açıp Atmos sesinin keyfini çıkarmak kalıyor. Özel istekler – hoş geldiniz!


basın bülteni

#Konular