Büyüleyici: Hyundai Pony Coupé Konseptinin 50. Yılı: Keskin bir başlangıç

BasriBey

Global Mod
Global Mod
Büyüleyici: Hyundai Pony Coupé Konseptinin 50. Yılı
keskin başlangıç

Hyundai Pony Coupe Konsepti Yeniden Basım 1974

© press-inform – basın ofisi

70’lerde Hyundai otomobil markasını kimse bilmiyordu. Giorgetto Giugiaro bile. Pek çok kişinin bilmediği şey, İtalyan otomobil tasarımcısının Hyundai markasının kökenini 1974’te Pony Coupé Concept ile yarattığıdır – gerisi tarih oldu.

Como Gölü’ndeki Concorso d’Eleganza, yıllardır Avrupa’nın en özel otomobil etkinliği olmuştur. Eski klasik etkinlik, uzun zamandan beri otomobil tutkunlarının kaçırmaması gereken bir otomotiv etkinliği haline geldi. Milano’nun kuzeyindeki etkinlik, Ağustos ortasında Kaliforniya sahilindeki Pebble Beach Concours’ta zirveye ulaşan Monterey Autoweek için yavaş yavaş ciddi bir rekabet haline geliyor. Bu yıl ilk kez Como Gölü’nde bir gün önceden başlıyor ve Concorso hafta sonu başlangıcı Cuma akşamı muhteşem Villa d’Este’de değil, gölün diğer tarafında Villa Pliniana’da başlıyor. görülmeye değer. Giorgetto Giugaro, Hyundai CEO’su Euisun Chung ile birlikte, zamanının alışılmadık bir simgesi olan 1974 Hyundai Pony Coupé Concept’in yeniden sürümünü tanıttı; küresel bir marka olarak Hyundai’nin gerçek tarihi onunla başladı. 50 yıl önce eski usta Giorgetto Giugiaro tarafından, GFG Style tasarım ofisini ortaklaşa yöneten oğlu Fabrizo’nun aktif desteğiyle bizzat yaratıldı.

Yarım asır önce, bir konsept çalışması olarak Hyundai Pony Coupé, Koreli otomobil üreticisinin 1974’teki önemli Turin Motor Show’da ve dolayısıyla Avrupa otomobil dünyasının kalbine giden yolunu açmalıdır. “Kariyerimin başında genç bir tasarımcıyken Hyundai Pony’yi tasarladım. 84 yaşındaki Giorgetto Giugiaro, “Son derece rekabetçi bir küresel pazarda kendini kanıtlamak üzere olan bir şirket ve ülke için bir araç tasarlayabildiğim için çok gururluydum.” Hyundai benden midilliyi gelecek nesiller için ve markanın mirasına bir övgü olarak yeniden tasarlamamı istedi.”

Başlangıçta, Giugiaro’nun Kore’deki kapasite ve uzmanlık eksikliği nedeniyle yalnızca bir araba yaratması gerekiyordu, ancak prototiplerin tasarımı ve üretimi sırasında Hyundai, Torino Motor Show’da midilli ve midilli kupasını göstermeye karar verdi. Avrupa’da fark edildi. Kama biçimli ön kısmı, yuvarlak farları ve geometrik çizgileri ile 4.08 metrelik Pony Coupé, hem Kuzey Amerika hem de Avrupa pazarları için tasarlanmıştı. Tasarım dili, muhteşem bir çağın kusursuz bir ifadesiydi. O zamanlar 30’lu yaşlarının başında olan Giugiaro Giugiaro, yalnızca Pony Coupé’yi değil, aynı zamanda VW Golf I, Passat, Audi 80 ve Lotus Esprit gibi otomotiv efsanelerini de çizmişti. Göründüğü kadar zarif olan Pony Cpupé Concept bir spor araba değildi. 1.3 litrelik motoru sadece 82 hp’ye sahipti.

Hyundai Motor Group Başkanı ve Baş Kreatif Sorumlusu ve projenin arkasındaki itici güçlerden biri olan Luc Donckerwolke, bunda özel bir anlam görüyor: “Bu eşsiz aracın restorasyonu, Hyundai tarihinde bir kilometre taşıdır. Başlangıçlarımızı ve geleceğe olan bağlılığımızı temsil eder. Gelecek nesiller için bir miras olarak hizmet ediyor.” Avrupa’nın en özel otomobil etkinliği için, Hyundai Coupé Konsepti şimdi GFG Style tarafından yeniden inşa edildi ve sadece Perşembe günü startta değil, aynı zamanda hafta sonu Villa d’Este’deki Concorso d’Eleganza’da da hayranlıkla izleniyor. diğer muhteşem klasiklerin yanı sıra. Geometrik çizgiler, yuvarlak ön farlara sahip kama ön kısım ve dinamik orantılar, özellikle bugünün bakış açısıyla şekillendirilmiş B sütununun yanında bir gösteri oluşturuyor.

“1970’lerin zayıf endüstriyel ortamına rağmen, büyükbabam ve Hyundai’nin kurucu başkanı Ju-young Chung, Kore ekonomisini yeniden inşa etmeye ve yıkıcı Kore Savaşı’ndan sonra insanların yaşamlarını iyileştirmeye tüm kalbini ve ruhunu koydu. Hyundai Motor Group İcra Kurulu Başkanı Euisun Chung, Kore’yi kendi araçlarını mükemmel bir şekilde geliştirebilen bir ülke haline getirme vizyonunu sonunda gerçekleştirdi. Olumsuz ekonomik durum nedeniyle, proje 1981’de seri üretim durmadan iptal edildi ve unutulmaya yüz tuttu – ta ki Luc Donckerwolke yeni baş tasarımcı olarak gelene ve markanın başlangıcına geri dönene kadar. 2019’da Hyundai, Sonunda Ioniq 5 üretim aracıyla sonuçlanan konsept araç 45 için orijinal pony. 2021’de Hyundai, orijinal Pony’yi üretim aracını restomod elektrikli araç konsepti olarak yeniden tasarladı ve N Vision 74 hidrojen hibrit sürücü.

Giorgetto Giugiaro: “Hyundai o sırada çok fazla deneyimi olmadan bir modeli tamamen yeniden tasarlamak için bize başvurdu. İlk başta şüpheliydim çünkü o zamanlar Hyundai Motor’u tanımıyordum. Hyundai mühendislerinin tutkusu ve özverisinden hepimiz etkilendik. Anlayışlı, meraklı, açık ve öğrenmeye son derece istekliydiler. Kendileri için yeni olan çalışma yöntemlerine hemen dahil oldular. İlk tanışmamızdan bu yana bu şirketin nasıl geliştiğini görmekten gurur ve onur duyuyorum.”

basın bülteni

#Konular