Elon Musk, Tesla işini ilk kez reklamcılıkla büyütmek istiyor

BasriBey

Global Mod
Global Mod
CNBC röportajı
Elon Musk zorlu ekonomik duruma tepki gösteriyor: Tesla ilk kez reklamcılıkla işini büyütmek istiyor

Tesla patronu Elon Musk, şirketi için ilk kez reklam planları yapıyor

© Susan Walsh/AP/dpa/DPA


Tesla patronu Elon Musk şimdiye kadar elektrikli arabalarının reklamını yapmadı. Ancak zorlu bir ekonomik durum karşısında yeni bir proje geliyor. ABD yayıncısı CNBC ile yaptığı bir röportajda, diğer düşüncelerinden de bahsediyor.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, geleneksel olarak reklamlardan kaçındı, ancak CEO Elon Musk artık bu çizgisini kırmak istiyor. Musk, Tesla’nın Salı günü Austin, Teksas’taki hissedarlar toplantısında “Biraz reklam deneyeceğiz ve nasıl gittiğini göreceğiz” dedi. Yüksek talep göz önüne alındığında Tesla uzun süre ücretli reklamlara ihtiyaç duymadı.


Musk, pazarlama araçları olarak kendi popülaritesini ve diğer araçları kullandı – en önemlisi, o zamandan beri satın aldığı çevrimiçi platform Twitter. Ancak bu giderek tükeniyor gibi görünüyor – bu yıl Tesla fiyatları birkaç kez düşürdü.


“Henüz tam bir strateji yok”
Musk, yıllık genel kurul toplantısından sonra ABD’li yayıncı CNBC’ye Tesla’nın henüz olgun bir reklamcılık planına sahip olmadığını söyledi. “Bunu daha yeni kabul ettim, henüz tam bir strateji yok.”


Ancak reklamlar, Tesla’nın müşteri tabanını genişletmenin bir yolu olabilir. E-araba öncüsü, iddialı büyüme hedefleri peşinde koşuyor, ancak rekabet giderek kızışıyor. Ek olarak, ekonomik ters rüzgar tehdidi var. Musk, Tesla’nın bile durgunluk risklerine karşı “bağışık” olmadığını söyledi. Önümüzdeki on iki ayda zorlu bir ekonomik ortam bekliyor. Musk, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranı seviyesinin ekonomiyi yavaşlattığını bir kez daha eleştirdi. Daha yüksek faiz oranları, diğer şeylerin yanı sıra, taşıt kredilerini daha az çekici hale getirir.

11 Mayıs 2018'de bir Tesla Model S, sabit bir itfaiye aracına çarptı.  Sürücü, kaza anında aktif olan otopilotun kazadan kısa bir süre önce hızlandığını belirtti.

trafik denemeleri
Kazanın sebebi Otopilot: Tesla’nın en önemli özelliği nasıl sorunlu çocuk oluyor?
01/18/2023

Teslalar yakında otonom sürüş yapabilecek
Röportajda Musk, Tesla’nın araçlarını otonom hale getirmenin eşiğinde olduğu iddiasını yineledi. Tesla, bir yazılım güncellemesiyle tam özerkliğe ulaşabileceğine inanan tek otomobil üreticisi. Musk, sorulduğunda temkinli bir şekilde, bu yıl olacak gibi görünüyor, dedi.


CNBC muhabiri David Faber tarafından yıllar önce otonom sürüşün yakında ustalaşılacağını defalarca açıkladığını hatırlatan Musk, muhtemelen “patolojik bir iyimser” olduğunu söyledi. Ancak şimdi, aracın kontrolünü yazılımdan fazla almak zorunda kalmadan San Francisco’da birkaç gün boyunca gittiğinden emin. Yıllar önce olduğu gibi, Tesla sahiplerinin para kazanmak için arabalarını robotik taksiler olarak gönderebileceklerinin sözünü bir kez daha verdi.


Tesla, ABD’deki müşterilerinin “otopilot” yardım yazılımının “tamamen kendi kendine sürüş” adı verilen yeni bir sürümünü test etmesine izin veriyor. Aynı zamanda grup, “otopilot”un araçları sürücüsüz arabalara dönüştürmediğini ve sorumluluğun direksiyondaki kişilere ait olduğunu vurguluyor. Sektörde yaygın olarak kullanılan tanıma göre testteki varyant, bir yardımcı sistemden öteye geçmiyor.


Bu arada, General Motors yan kuruluşu Cruise ve Google’ın kardeş şirketi Waymo, direksiyonda bir sürücü olmadan San Francisco’da robotik taksiler kullanıyor. Musk, röportajda Waymo teknolojisinin yalnızca kesin olarak ölçülen yollarda çalıştığını ve kazalar veya inşaat işleri gibi değişikliklerle karıştırıldığını iddia etti. Tesla ise daha ileride ve “pratik olarak” her yerde işe yarayan bir çözüm geliştirdi.


Siyasi görüşlerle ilgili tartışmalar
Son birkaç aydaki yeni “Otomatik Pilot” sürümünün testlerinin kullanıcı Haberları, yazılımın bazı düzensiz davranışlarını gösterdi. Birkaç kazadan sonra, “otomatik pilot” sistemi de ABD makamlarının soruşturmalarının odak noktası oldu.


Bir saat süren CNBC röportajında Musk, tartışmalı tweet’lerini de savundu ve evden çalışmayı kınadı. Diğer şeylerin yanı sıra yöneticiye, diğer şeylerin yanı sıra insanlıktan nefret ettiğini iddia ettiği, finansör ve Holokost’tan sağ kurtulan George Soros hakkındaki son tweet’leri soruldu. Musk, bu tür tweetlerle şirketinin işine zarar verip vermediği sorulduğunda, “Söylemek istediğimi söyleyeceğim – ve bunun sonucu para kaybetmekse, öyle olsun” yanıtını verdi.


Pandemi sonrası tüm Tesla ve Twitter çalışanlarına ofise dönme talimatı veren teknoloji milyarderi, evden çalışmayı “ahlaki açıdan yanlış” olarak nitelendirdi. Neden araba ve ev inşa eden veya tamir eden insanlar işe gitmeli ve bilgisayar başında oturanlar neden işe gitmemeli, diye tartıştı.


Paypal, Tesla, SpaceX

Elon Musk: Şirketleri, ailesi – resimlerle dünyanın en zengin ikinci kişisi
Elon Musk, Çin’in Tayvan’ı işgal etme planlarını üstleniyor
Musk, Çin’in Tayvan’ı işgal etme planları olduğuna ikna olmuştu. Adayı kontrol altına almak Çin’in resmi politikası. Bu nedenle, “durumda belirli bir kaçınılmazlık” olduğunu düşünüyor. Amerika Birleşik Devletleri her zaman Çin’i Tayvan’daki askeri harekata karşı uyardı. Son teknoloji çiplerin küresel üretiminin büyük bir kısmı adada üretiliyor. Musk, Tesla’nın Tayvan konusundaki bir çatışmadan diğer şirketlere göre daha az etkileneceğini söyledi: “Örneğin, bir iPhone’u nereden alacağınızdan emin olmazdım.” Tesla’nın Çin’in Şangay şehrinde büyük bir fabrikası var.


Musk, yapay zeka konusunda Tesla’nın herkesten üstün olduğunu iddia etti: “İki numaranın kim olduğundan bile emin değilim.” Musk, ChatGPT geliştiricisi OpenAI’nin kurucularından biriydi. “OpenAI’nin var olma sebebi benim.” Bu arada Musk, henüz bahsetmek istemediği kendi yeni yapay zeka şirketi X.AI’yi kurdu.


Ayrıca okuyun:


Tesla’nın başarısında etkili olan Elon Musk değil


Tesla ve Fastned, Tank & Rast’a dava açıyor – bu, şarj ağının genişlemesini hızlandırabilir


“Baş belası Tesla” ve Çin e-arabaları: Almanya’da neden yüzde 40 daha pahalılar?


nk
DPA

#Konular