İşte devrim niteliğindeki Mercedes’in gelecekteki işletim sistemi, Mercedes’in MB.OS işletim sistemidir: yazılım oluşturun, oluşturun, oluşturun

BasriBey

Global Mod
Global Mod
İşte devrim niteliğindeki Mercedes’in gelecekteki işletim sistemi, Mercedes’in MB.OS işletim sistemidir.
Yazılım yapın, yapın, oluşturun

İç Mercedes E-Serisi 2023 MY

© press-inform – basın ofisi

Yeni MB.OS işletim sistemi ile Mercedes’te yeni bir çağ açılıyor. Swabian otomobil üreticisi, Google da dahil olmak üzere yeni ortaklara açılıyor ve mühendisler dijital platformu geliştirirken Tesla kupasından büyük bir yudum aldılar.

22 Şubat saat 19:30’da bazı Mercedes modellerinin bilgi-eğlence sistemi değişti. Çünkü tam da bu noktada, mevcut S-Serisi gibi otomobiller, artık ilk kez Google İlgi Çekici Noktalara (POI) erişebilecekleri bir kablosuz güncelleme aldı. Bir sonraki büyük başarı, yaz aylarında E-Serisi’nin bilgi-eğlence sisteminin Dolby Atmos da dahil olmak üzere sesli görselleştirme gibi yeni işlevlerle donatılacağı zaman gelecek.

Yazılım yapın, yapın, oluşturun

Ancak bu, Silikon Vadisi’nin “bir sonraki büyük şey” dediği şeyin yalnızca ilk adımı. Mercedes bu genişleme aşamasını MB.OS 0.8 olarak adlandırıyor. Yani henüz tüm paket değil. Müşterilerin MB.OS’nin 1.0 sürümü için yaklaşık 20 ay beklemesi gerekecek. On yılın ortasından itibaren Mercedes, teknolojisini alt üst etti. Ardından, kompakt ve orta sınıf otomobillere yeni bir mimari kazandırılacak: Mercedes-Benz Modüler Mimari (MMA), elektrik motorları için tasarlandı. Artık yeni bir platformun tanıtılması, otomobil üreticileri için rutin ve teknik gelişmelere ayak uydurmak için gerekli.

Mercedes’te yeni dijital mimarinin tanıtılması bir devrime eşdeğerdir. Son olarak, birkaç gelenekten vazgeçilir: Yeni işletim sisteminin adı MB.OS’tur ve çipten buluta sistem olarak adlandırılır. Uygulamaların entegrasyonundan sorumlu olan Vadim Weis, “Bunu, anahtardan buluta komuta zincirini kontrol etmek için kullanıyoruz” diye açıklıyor. Bir dizi kontrol ünitesi yerine, MB.OS sadece dört taneye sahiptir. Tesla kadar. Her durumda, Mercedes geliştiricileri Tesla kupasından büyük bir yudum aldı. Mercedes patronu Ola Källenius, “Arabayı yeniden düşünüyoruz” diyor. Ve etki alanlarında. Peki Elon Musk’ın etrafındaki kadronun on yıl önce başladığı şey. İsveçli, “Mercedes’e ilk kez bir süper bilgisayar yerleştiriyoruz,” diye seviniyor.

Ancak aynısı burada da geçerli: geç olması hiç olmamasından iyidir. Ancak bir yazılım isyanı başlatmak istiyorsanız, Swabia’da bile eski alışkanlıklarla bağlarınızı koparmanız gerekir. Mercedes teknisyenleri işletim sistemini kendileri geliştirdiler, Linux tabanlı olduğu için robotik araba üzerinde çalışan Nvidia gibi ortaklara açık. Yazılım patronu Magnus Östberg, “MB.OS ile hedef, 130 km/sa hızla 3. seviyede otonom sürüş yapmaktır” diye açıklıyor. Bunu başarmak için otomobil üreticisi, araca yalnızca çok kompakt değil, aynı zamanda çok güçlü olan yeni nesil Luminar yüksek teknolojili bir lidar yerleştiriyor.

Ek olarak, Svabyalılar çeşitli Android uygulamalarının çalışabileceği bir platform yaratıyor. Bunun anlamı: Mercedes, Google’ı ve onunla birlikte navigasyon yazılımı Google Maps’i arabaya getiriyor. Mercedes Geliştirmeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Markus Schäfer, “Amaç, MB.OS’u telefonu yansıtmak zorunda kalmayacağınız kadar iyi hale getirmek,” diye açıklıyor. Yani burasının sonu mu? Mercedes’in 2015 yılında Audi ve BMW ile birlikte 2.8 milyar euroya satın aldığı harita hizmeti. “HAYIR!” Ola Källenius çelişiyor. “Burada ile çalışmaya devam ediyoruz. Aynı şey Apple için de geçerli!” Ancak, Swabian otomobil üreticisi platformun tüm potansiyel ortaklar için açık olduğunu vaaz etse bile, yön çoktan alınmıştır. Mercedes uzmanları, yeni işletim sistemini otomobil üreticisinin sahibi olduğu, daire kiralayabileceğiniz ancak satın alamayacağınız bir eve benzetiyor.

Tüm iltifatlara ve karşılıklı okşamalara rağmen, Google’ın hayırsever bir şirket olmadığı, bunun yerine güzel yeni Mercedes dünyasına katılımı için ödeme aldığı da açık. Uzmanlar, yıllık lisans ücretinin on milyonlarca doları bulduğuna dair söylentiler. “Sayılar hakkında yorum yapmıyoruz”; Mercedes patronu bunu reddediyor ve ekliyor: “Bu bir kazan-kazan durumu.” Bilançonun on yılın sonunda nasıl olduğunu görelim.

Her iki durumda da, yılın Mercedes’i YouTube veya bir dizi oyunla yuvarlanan bir tablete dönüşüyor. Arka koltuklarda, arabada diğer TV programlarını ve akış hizmetlerini almak için Amazon Fire Stick’i de kullanabilirsiniz. Tabii ki yıldız marka da yeni sistemle para kazanmak istiyor. Ürün yelpazesi, daha sonra etkinleştirilebilen donanım ayrıntılarından (MB Connect) otonom sürüş seviyesi 3’e (MB Drive) kadar uzanır. Tabii ki, MB Charge kapsamındaki elektrikli modeller için sabit oranlar veya pil ve yazılım güncellemeleri gibi özel şarj teklifleri de olacak. Bir noktada sürücüler binlerce oyun arasından seçim yapabilecekler, şu anda sadece sanal sapan klasiği Angry Birds.

Açık platform sayesinde bilgi-eğlence sistemini bölgeye göre uyarlayabilirsiniz: Kuzey Amerika için Google, ancak Kore için başka bir şey. Sürücülerin istekleri de iyileştirmelere dahil edilmiştir. Östberg, “Müşterinin yasal izni olmadan hiçbir şey yapmıyoruz” diye açıklıyor. Bu nedenle veri güvenliği en önemli önceliktir. Markus Schäfer, bir akıllı telefona benzer bir şekilde, “Sürekli güncellemeler sayesinde araba asla eskimiyor” diye ekliyor. Ancak bir Apple iPhone’a sahip olan herkes, güncellemelerin ne sıklıkta hızlı bir şekilde düzeltilmesi gerektiğini bilir. Bir arabada, açık BT kalbindeki bu tür operasyonlar devam etmez, bu nedenle her iyileştirmenin yerinde olması gerekir.

basın bülteni