Kılavuz: Sera gazı kotası 2023: 400 avro veya daha fazla

BasriBey

New member
Kılavuz: Sera gazı kotası 2023
400 euro ve üzeri

volkswagen ID7

© press-inform – basın ofisi


Geçen yıl sözde sera gazı oranı elektrikli otomobiller söz konusu olduğunda uzun bir süre herkesin dilindeydi. Bu arada etrafları çok daha sessiz hale geldi, ancak elektrikli arabasını kaydettiren herkes yine de birkaç yüz doları cebe indirebilir.

Sera gazı kotası -kısaca GHG- nedir ve neden elektrikli araba sahibine nakit para getirir? Sera gazı kotası, karayolu trafiğindeki zararlı gazları azaltmayı amaçlamaktadır. Bir hesaplama hilesine dayanıyor: Daha fazla CO2 üreten şirketler bunun için para ödemek zorunda. Buna karşılık, örneğin elektrikli otomobil sahipleri, 2022’nin başından bu yana azaltılmış CO2 tüketimleri için sertifika satabiliyor ve karşılığında para alabiliyor. Bu yılda birkaç yüz avro olabilir. Klasik elektrik tedarikçileri ve mobilite sağlayıcılarına ek olarak, sertifika ticareti için başka temas noktaları da vardır. Emobia, Klima-Quote.de veya Fairnergy gibi start-up şirketler sera gazı kotalarını toplar ve e-araba sahiplerine aktarır. Raporlama için ilgili sağlayıcıya bir portal aracılığıyla yüklenmesi gereken araç ruhsat belgesi yeterlidir.Sera gazı kotası primleri 2022 başında ödemelerin başlangıcında genellikle sadece 250 avro iken, artarak 2022 sonundaki seviyede kalmış veya yeniden biraz yükselmiştir. Sera gazı uzmanları, Instadrive veya Emobility Energie gibi en iyi sağlayıcılar şu anda kendi elektrikli arabanızı kaydettirmek için 410 ila 425 avro arasında teklif veriyor. Görünen o ki sera gazı primleri öngörülebilir gelecekte bu seviyelerde kalacak. Öte yandan, sorumlu Federal Çevre Ajansı’na başvurma baskısı bir şekilde hafiflemiş görünüyor ve ajans, geçen yıl çok sayıda başvuru ve ilgili sınavla daha iyi başa çıkıyor. Bu nedenle, ödemeler birkaç hafta ertelenir, ancak birkaç ay ertelenmez.


Kendi elektrikli arabanız satılırsa, yeni sahibi onu kaydettirebilir ve karşılığında araba ve yılda 400 avroya kadar tahsilat yapabilir. Ancak bu, ilk tescilin yapıldığı cari yıl için geçerli değildir, çünkü araç şasi numarasına göre takvim yılı için bloke edilir ve iki kez teslim edilemez. Ancak önümüzdeki yıl yeni araç sahibi elektrikli aracı sera gazı priminin bir parçası olarak ikinci araç sahibi olarak kaydettirebilecek. Aynısı elektrikli scooter veya pedelec kullanıcıları için de geçerlidir.


basın bülteni

#Konular