Rajasthan başlangıç programı 7 yılda 236 Rs artırdı | Jaipur Haberleri

MuzMo

New member
JAIPUR: Devlete kayıtlı start-up’lar, son iki yılda 150 Rs’si dahil 236 Rs’lik yatırım üretti. Start-up’lar, tarım, sağlık, eğitim ve fintech dahil olmak üzere çeşitli geçmişlerden fon aldı.
“Girişim programları 2015’ten bu yana 21.980 istihdam yaratarak ekonomiye katkı sağladı. Başlangıçta yatırım ve iş yaratma ölçeği düşüktü, ancak son 2-3 yılda hız kazandı. Önümüzdeki yıllarda departman başlangıç bekliyor. Bilgi Teknolojisi Departmanı (DoIT) eş direktörü Tapan Kumar, “Rajasthan’daki up ekosistemi Andhra Pradesh ve Karnataka’nın seviyesiyle eşleşecek” dedi.
Kumar, 2.979 girişimin hükümete kayıtlı olduğunu ve Rajasthan başlangıç programı kapsamında 1.970 girişimin onaylandığını söyledi. Departman tahmini, mali yılın sonuna kadar kayıtlı yeni başlayanları 3.200 kadar aşabileceklerini söyledi.
Bu yıl, gelecek vaat eden potansiyel gösterdikleri için aylık 20.000 Rs yaşam ödeneği için 45 girişim seçildi. Jhalana’daki Bhamashah Techo Hub, start-up’lara 7/24 rehberlik sağlayan ve günde 7-8 başvuru alan 12 danışmana sahiptir. DoIT, kolejlerdeki girişimlere mentorluk yapmak için her bölgede 2-4 öğretmenin eğitimini neredeyse tamamladı.
Kumar, “Üniversite yönetimi tarafından atanan öğretmenler, öğrencilere yardımcı olmak ve fikir başlatma konusunda her türlü desteği sağlamak için yoğun bir eğitim aldı” dedi.
Okul düzeyinde bile, öğrencileri yeni şirketlere yönlendirmek için yüzlerce okulda temel eğitim kampları düzenleyerek tüm hızıyla ilerliyorlar. Kumar, “Okul düzeyinde yakalanan bu fikirler, yüksek öğrenimlerini tamamlayana kadar tek boynuzlu atlara dönüştürülebilir” dedi.