Sürüş raporu: Dacia Spring Extreme Electric 65: Büyük dünyaya açıldı

BasriBey

New member
Sürüş raporu: Dacia Spring Extreme Electric 65
Büyük geniş dünyaya

Dacia Yay Aşırı Elektrikli 65

© press-inform – basın ofisi


Dacia, iki yılın ardından elektrikli küçük SUV’sine bazı kozmetik değişikliklerle birlikte 48 kW / 65 PS ile daha güçlü bir motor kazandırdı. Vitamin enjeksiyonunun uzunlamasına dinamikler üzerinde olumlu bir etkisi vardır, diğer zayıflıklar henüz tamamen ortadan kaldırılmamıştır.

Dacia birçok yönden heyecan verici bir marka. Temel olarak, Romanya’daki Renault yan kuruluşu, paranın karşılığını almakla ilgili veya daha basit bir şekilde ifade etmek gerekirse: para için çok araba. İlginç bir şekilde, birçok Dacia müşterisi yüksek kaliteli donanımları tercih ediyor. Fransız Romenler de para kazanmayı sevdikleri için Extreme paketi ile yeni bir ciro ekliyorlar. Buna birkaç yeni renk vurgusu veya koşucu için sadece birkaç basit adımda ikinci koltuk sırasının üzerine bir kamp yatağı kurabileceğiniz pratik bir dönüştürme kiti dahildir. Açık bagaj kapağına takılabilen opsiyonel bir çadır da bulunmaktadır.


Büyük geniş dünyaya

Spring gibi 3.73 metre uzunluğundaki akülü elektrikli bir SUV ile bu tür trafo detayları elbette mümkün değil. Ne de olsa bakır renkli ayna kapakları veya özel paspaslar gibi küçük detaylar elde edersiniz. En üst model, müşteri isteklerinin bir sonucudur. Ne de olsa şimdiye kadar yaklaşık 110.000 Spring alıcısının yüzde 72’si diğer markalardan geldi. Listenin başında bir endişe var: daha fazla buhar, böylece şehir dışındaki yollarda da rahatlayabilirsiniz. Bunun üzerine mühendisler motora 15 kW / 21 hp eklediler ve elektrik motorunu 48 kW / 65 hp olarak ayarladılar. Bu, yalnızca 33 kW / 44 hp motorla yetinmek zorunda olan “Essential” serisinden 1.800 Euro daha fazla olan Spring’in 24.550 Euro’ya mal olduğu Extreme donanımıyla mevcuttur.


Teknisyenler, elektrik motorundan daha fazla güç alabilmek için hızı 8.500 dev/dak’dan 14.700 dev/dak’ya ve aynı zamanda şanzıman oranını 7.162’den 12.057’ye yükseltti. Bu, Spring 45’e kıyasla nominal motor torku on iki Newton metre düşerek 113 Nm’ye düşse bile tahrik tekerleklerine daha fazla güç gönderildiği anlamına gelir. Sonuç göze çarpar: Spring 65, sürati sıfırdan 100 km/saate 13.7 saniye, 45 versiyonundan 5.4 saniye daha hızlı. Köy yollarında 80 ile 120 km/s arasındaki esneklik önemlidir. Spring 45 ile yavaş 26,2 saniye ile 13,5 saniyelik fark neredeyse şaşırtıcı. Azami hız 125 km/s’de aynı kalıyor. Ancak tüketim 13,9 kWh/100 km’den 14,5 kWh/100 km’ye çıkıyor. Pilin kapasitesi her ikisi için de 26,8 kilovat saatte aynı kaldığı için menzil on kilometre azaltılarak 220 km’ye (WLTP) düşürüldü.


Hem şehir içinde hem de otobanda yaptığımız test sürüşünde ortalama 16,2 kWh/100km tüketim ile karşılaştık. Performanstaki artış, özellikle daha hızlı rotalarda veya trafik akışına karışırken fark edilir. Köy yollarında ve otoyolun çoğu bölümünde güçsüz hissetmiyorsunuz. Bu aynı zamanda sadece 1.050 kilogram ağırlığından kaynaklanmaktadır. Spring serisi patronu Regis Macaluso, “Spring’i sürekli geliştirdik” diyor. Teknisyenler yeni renklerin yanı sıra amortisörler üzerinde de çalıştı. Şasi işini düzgün ve oldukça rahat bir şekilde yapıyor, ancak hızlı bir şekilde arka arkaya enine oluklar olduğunda ve 14 inçlik lastikler ıslak yüzeylerde umutsuzca yol tutuşu için mücadele ettiğinde sınırlarına ulaşıyor. Kontrol sistemleri de hızlı virajlarda çok hızlı müdahale ediyor. Viyana’da nemli tramvay raylarının hain olduğu kanıtlandı. Raylar, Yay ile aynı ölçüye sahip olduğundan, çekiş oldukça zayıf bir şekilde belirlenir.


Sıklıkla eleştirilen yönlendirme artık daha doğrudan olmalıdır. Tekerlek torkunu artıran redüksiyon dişlisi ve elektrik motorunun ek bakır sargılarından kaynaklanan ön akstaki beş kilogramlık ek ağırlık da yardımcı oluyor. Bununla birlikte, kontrol hala çok dolaylı ve uyumsuz olduğu için bu ayrıntılar başarısız oluyor, bu da özellikle virajlarda daha yüksek hızlarda bir etkiye sahip, çünkü direksiyon hassasiyeti ve dolayısıyla güvenlik eksikliği var. Ancak Dacia Spring 65’in öncelikle bir şehir arabası olduğunu ve genellikle ikinci bir araba olarak kullanıldığını eklemek doğru olur. Küçük e-geçiş hala bu temel yetkinliği yerine getiriyor. Bu nedenle, bataryayı maksimum 30 kW ile şarj etmenin 56 dakika (yüzde 0 ila 80) sürmesi gerçekten önemli değil, çünkü Spring’in müşterilerinin çoğu günde yalnızca 31 kilometreyi ortalama 26 km/s hızla kat ediyor. Bazıları pillerini şarj etmek için prizi kullanır. 2,3 kW (monofaze, 10 amper) ile boş akülerin tekrar tam olarak şarj olması 13:32 saat sürer.


Böyle bir araba ile, iç mekanda bir temyiz festivali beklememek gerektiği açıktır. İşçilik oldukça sağlam ve muhtemelen bazı vida başlarının örtülmemesi kaçınılmaz. TomTom grafikli navigasyon işini yapıyor ve koltuklar da yeterince rahat. Bununla birlikte, Dacia Spring 65’in 24.550 Euro’luk fiyatı, yalnızca federal fon olduğu sürece sıcak.


basın bülteni

#Konular