Teknoloji: Ineos elektrikli hale geliyor: geç içgörü

BasriBey

Global Mod
Global Mod
Teknoloji: Ineos elektrikli oluyor
Geç içgörü

Ineos Bombacısı 2023

© press-inform – basın ofisi


Ineos, Grenadier’ini elektrikli bir modelin duyurulmasıyla bazı gecikmelerle bayilere ve müşterilere getirdi.

Ineos’un hem benzinli hem de dizel motorlu ilk modeli Grenadier’i sunmasına şaşıran sadece pek çok off-road hayranı değildi – her ikisi de iş ortağı BMW’den. 2023 model yılında piyasaya çıkan ve ardından elektriksiz giden bir araç, off-roader yaklaşımına rağmen her zaman cesurdur. Ne de olsa Jaguar Land Rover, Toyota, Jeep, Ford ve Mercedes gibi doğrudan rakipler de arazi araçları için elektrikli tahrikler üzerinde çalışıyorlar.Ineos da geride kalmak istemiyor. Kapasite ve ilgili uzmanlık eksikliği nedeniyle ne sürücü ne de yeni model şirket içinde geliştirilemeyeceği ve geliştirilmek istemediği için, iyi bilinen bir sözleşme ortağı devreye girer. Kanada-Avusturyalı Magna Group, Ineos’tan ilk tamamen elektrikli arazi aracının geliştirilmesi ve üretimi için sözleşmeyi kazandı. Son yıllarda diğerlerinin yanı sıra Fisker de Ocean adlı elektrikli crossover’ı ile geliştirme ve üretim uzmanlığını kullandı. Her şey sürpriz değil; Magna, son beş yıl içinde Grenadier gelişiminin büyük bölümlerinden de sorumlu olmuştur.


Magna’nın Geçici Başkanı Roland Prettner, “Ineos Otomotiv’in stratejik üretim ortağı olarak seçilmekten ve araç geliştirmedeki mevcut güçlü ilişkimizi geliştirmeye devam etmekten mutluluk duyuyoruz” dedi. Bu yeni elektrikli araç, ürün yelpazemize iyi bir katkı sağlıyor ve içten yanmalı motorlardan tam elektrikli araçlara kadar komple araç üretimindeki esnekliğimizi bir kez daha gösteriyor.” Elektrikli Ineos arazi aracının üretimine 2026 yılında Avusturya’nın Graz kentindeki genel merkezde başlanması planlanıyor. İmalatın yanı sıra Magna, komple aracın geliştirilmesinden de sorumlu olacak. Merkezi konulardan biri ağırlık olacak Gövde panelinde Grenadier yazısı bulunan geleneksel Land Rover Defender’ın resmi olmayan halefi, geleneksel sürüşle birlikte yaklaşık 2,6 ton ağırlığında olduğundan, köşeli aerodinamiğe ek olarak, bu kabul edilemez standart tüketimin bir nedenidir. 286 hp üç litrelik sıralı altılı için 100 kilometrede 14 litrenin çok üzerinde Super.Satış müdürü Marc Tennant, biraz şaşırtıcı bir şekilde, “Bu ağırlıkla, dizel ve benzin tek doğru yanıt,” diye açıklıyor.


Bu arada, Ineos ek bir hidrojen tahriki hayal etti, ancak yakıt hücresi hayalleri şimdilik askıya alındı. Tennant üzüntüyle “Bu noktada Avrupa’da siyasi bir çerçevenin eksikliğini görüyoruz” diyor. Şimdi elektrikli bir modelin üç yıl içinde geleceğine dair resmi duyuru. INEOS Otomotiv CEO’su Lynn Calder, “İlk aracımızın geliştirilmesinde birlikte çalışarak, Magna’nın esnekliğini, uzmanlığını ve deneyimini eksiksiz bir araç geliştirme programına uygulamanın değerini ilk elden deneyimledik,” dedi. ikinci model serimizle küresel bir otomotiv markası olarak daha fazla büyümek için Grenadier’i bir sıçrama tahtası olarak kullandığımız için mantıklı bir sonraki adımdır.” Magna, en azından dolaylı olarak Ineos Grenadier’in bir rakibi olan 500.000 Mercedes G-Serisi’nin üretimi olan Mercedes ile birlikte alışılmadık bir yıldönümünü ancak yakın zamanda kullanabildi.Mevcut Mercedes G-Serisi, 1979’dan beri piyasada ve daha fazlası 2024’te elektrikli bir versiyon olarak da piyasaya sürülecek ve böylece engebeli arazide bile ikna edebilecek.


basın bülteni

#Konular