Tesla Cybertruck: Karl Geiger için Almanya’ya ithalat neden söz konusu değil

BasriBey

Global Mod
Global Mod
1984 yılında Karl Geiger ilk Corvette’ini satın aldı. Sonra başına gelen oldu: Kendini ABD’den araç ithal etmeye adadı. Esas olarak büyük motorlu olanlar. Ancak ABD’de giderek daha fazla elektrikli otomobil piyasaya çıkıyor; en sonuncusu da Tesla Cybertruck. yıldız profesyonel ithalatçının Elon Musk’un en son ürünü hakkında ne düşündüğünü ve kamyonu ondan satın alıp alamayacağınızı sordu.

Bay Geiger, yeni ve eski, giderek daha fazla Amerikalı üretici, Hummer veya F-150 gibi başarılı modellerin elektrikli versiyonlarını piyasaya sürüyor. Ve şimdi büyük bir tantanayla geldi Siber kamyon Ek olarak. Türkiye’nin en büyük ithal araç bayilerinden biri olarak bu değişim sizi nasıl etkiliyor?
İlgi kesinlikle orada; öyle ki insanlar araçlara daha yakından bakıyor. Treyler yükleri veya yük taşıma kapasitesi gibi somut gerçekler söz konusu olduğunda müşteriler klasiklere yöneliyor. Özellikle kışın önemli bir özelliği kısa menzildir. Ve bu korkunç Cybertruck’la birlikte Tesla, kağıt üzerinde bu konuda verdiği sözü tutmadı. İlk başta kamyonun rahatlıkla 500 mil yol kat edebileceği söylendi, ancak Tesla’ya göre artık bir anda sadece 320 kilometreye ulaştı. Bu güven telkin etmiyor.

Araçların diğer önemli verileri aslında o kadar da kötü görünmüyor. Tesla’ya göre Cybertruck 1,1 ton yükleyip neredeyse 5 ton çekebiliyor.
Buna inanmakta zorlanıyorum. Büyük bir Chevrolet veya Dodge’un taşıma kapasitesi 900 ila 1100 kilogramdır. Ve ağırlıkları yaklaşık 2,5 tondur. Peki daha ağır bir arabanın bu kadar yük taşıma kapasitesi nasıl olabilir? Cybertruck boş halde üç tondan fazla ağırlığa sahiptir.

Hangi ehliyetle arabayı gerçekten sürebilirsiniz?
Cybertruck’a çok ağır yüklemezseniz B sınıfına girer. Ancak temel ağırlığının çok yüksek olması nedeniyle hızla 3,5 tonu aşacaksınız. Eski ehliyetle biraz daha gelişme alanınız olurdu. Ancak belirli bir taşıma kapasitesinin üzerinde SUV bir kamyon olacak ve uygun ehliyet gerektirecektir.

Genel olarak Cybertruck hakkında ne düşünüyorsunuz?
Şunu söylemeliyim ki hiç elektronik hayranı değilim. Kamyona gelince, normal bir insanın böyle bir şey kullandığını düşünmüyorum. Kesinlikle gereksiz bir bölüm. Araba o kadar çirkin ki onu bedavaya bile sürmem.

Tesla Siber Kamyon

Paslanmaz çelik SUV
“Kendi mezarımızı kazdık” – Tesla, Cybertruck’ı teslim ediyor ve geleceğinden korkmalı

12/01/2023

Sert yargılama.
Benim için araba her zaman küçük bir sanat eseridir. Ve özellikle normal elektrikli arabalardan hoşlanmıyorum. Bana göre Ford Mustang Mach-E hala en güzeli.

Artık güzellik özneldir.
Belki, ama bölgemdeki elektrikli arabalar hakkında pek iyi şeyler duymuyorum. 1000 hp’lik bir Hummer’da pedala birkaç kez basmak elbette eğlencelidir, ancak bu bile hızla sıkıcı hale gelir çünkü günlük yaşamda bir rol oynamaz. Diğer güçlü yönler önemlidir. Arkadaşımın Tesla’sının kışın belki 250 kilometre yol kat edebileceğini duyunca bu arabalara olan ilgimi kaybediyorum.

Müşterileriniz elektrikli araçlar mı istiyor? Amerika Birleşik Devletleri?
Dediğim gibi ilgi var ama siparişler nadirdir. Yüksek beygir gücüne sahip içten yanmalı motorlara uygulanan inanılmaz yüksek vergiler nedeniyle, elektrikli araçlar için bu vergilerden muaf tutuluyor ve Avusturya’ya iki adet Ford F-150 Lightning sattık. Ayrıca iki ıstakoz da sattık ama yakında çiftliğe bir tane alacağım.

Ne oldu?
Yeni araba bozuk. Alıcısı, 1000 hp’lik ağır arabayı maksimum hızlanmada dururken sık sık tekmelemekten çok keyif alıyordu – ve şimdi ön aksı söktü. Arabaya ne olacağını henüz bilmiyoruz. Bütün bunları halletmeliyiz. Normalde arabayı bir gemiye bindiriyoruz ve sonra ABD’ye geri dönüyor. Ama elektrikli araçlarımdan birini denize gönderdiğimde artık uyumuyorum.

Bu kulağa dramatik geliyor.
Muhtemelen elektrikli arabaların yandığı gemiyi hatırlıyor musunuz? Bu beni uyandırdı ve sigorta şirketimden envanterimdeki bir araba olsaydı gerçekte ne olacağını öğrenmek istedim.

Ve?
Nakliye şirketi bana, eğer arabamın sebep olduğu tespit edilirse sorumlu olacağımı bildirdi. Bütün gemi için. Ve sigorta yalnızca birkaç milyonu kapsıyor. Eğer böyle olsaydı paramparça olurdum. Risk çok yüksek. Artık elektrikli araba ithal etmekten korkuyorum.

Fiyatlar, aralık, performans

“Kıyamet canavarı” – Tesla’nın yeni Cybertruck’unun yapabileceği şey bu

Almanya’ya bir Cybertruck getirme ve arabayı burada sürebilme şansını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Cybertruck’ın Almanya’da hiç şansı yok. En azından şu anki haliyle değil. Her şey aydınlatma sistemiyle başlıyor ve bahse girerim ki sonunda ağırlık da işe yaramıyor. Burada yine her şeyi doğru ölçmelisiniz ve sonrasında kısa sürede bir sürprizle karşılaşacaksınız. Ama en büyük sorunun bu olduğunu düşünmüyorum.

Çünkü bu öyle mi olurdu?
Önüne bak. ABD’de yaya korumasına ilişkin başka gereklilikler de vardır. Bunu buraya sürmek imkansız.

Bu ülkede araba kullanabilmek için ne yapmanız gerekir?
Şimdilik fabrika çıkışı onaylanmayan diğer pikaplarla ilgili olarak çeşitli AB ülkelerindeki deneyimlerimize güvenmek zorundayız. Muhtemelen ön kısmın tamamını yeniden inşa etmemiz gerekecek – belki yumuşak kauçukla? Ve ayrıca arabanın geçmesi gereken birçok test var. Sonunda, aslında buna değmeyen, çok pahalı bir bireysel satın alma işlemiyle karşı karşıya kalırsınız.

Böyle bir şeyin maliyeti ne kadar?
Ne yapacağımızı bildiğimiz ve muayeneyi ilk denemede tamamlayabildiğimiz bireysel muayene için 15.000 euro beklemeniz gerekiyor. Cybertruck gibi bir arabada, ilk bakışta başımı döndürecek kadar çok keskin kenar görüyorum, çok daha fazla. Ön tarafın tamamen yeniden inşa edilmesi gerekecek, aksi takdirde testi geçemeyecek. Ne düşündükleri hakkında hiçbir fikrim yok.

Elon Musk, insanlardan veya bisikletlilerden açıkça bahsetmeden Cybertruck’ın tüm çarpışmalarda kazandığını söyledi. Muhtemelen arabaları kastetmişti ama ifade geçerli.
Bana göre Elon Musk çok iyi bir iş adamı ve bu gibi açıklamalarla hedef kitlesine ustaca hitap ediyor. Ancak sonunda muhtemelen ceplerini dolduracak, tüm sübvansiyonları toplayacak, hiçbir ticaret vergisi ödemeyecek ve biz de faturaya takılıp kalacağız. Bu arabaların konuşmaya değecek bir dayanıklılığa sahip olduğunu düşünmüyorsunuz. Bunların hepsi eninde sonunda büyük masraflarla elden çıkarmak zorunda kalacağımız önemsiz şeyler.

Bu sonuca nasıl varıyorsunuz?
Afrika’da okullar inşa ediyorum; şu anda üçüncüsü. Orada ailesi eski bir Mercedes-Benz Stroke-Eight kullanan bir profesörle tanıştım. Bu şey eski ama inanılmaz durumda. Bu korunur, sürdürülür ve bu son derece fakir ülkede bile insanları A noktasından B noktasına götürür. Orada elektrikli arabalar göremiyorum – nasıl görebilirim? Piller o kadar uzun süre dayansa bile, bunları elektrik olmadan şarj edemezsiniz. Size zaten arkadaşımın Tesla’sından bahsetmiştim – sadece menzil azalmakla kalmıyor, aynı zamanda başlangıçta oldukça düşük olan kalite de giderek daha fazla fark ediliyor. Bunlar sonsuza kadar dayanacak arabalar değil.

Karl Geiger Afrika

Karl Geiger, Afrika’daki sosyal projelerde yer alıyor ve şu anda üçüncü okulunu inşa ediyor. Orada araba gördüğünde, bunlar neredeyse her zaman eski model arabalardır.

© özel

Ama yine de onları sokaklarda çok sayıda görüyorsunuz.
Anlatmak istediğin bu. Münih’in lüks banliyölerinde gezintiye çıkın. GT3’ün garajda, Tesla’nın ise kapının önünde olması çok uzun zaman önce değildi; bu durum bir kez daha tamamen değişti. Tesla’sı hâlâ elinde olan varsa kapıların arkasında olacak ve Porsche gösterilecek.

Satışlarınızda bunu fark ediyor musunuz?
Fakat. Daha önce V8’le hiç ilgilenmeyen insanlar bana geliyor ama şimdi umutsuzca bir tane istiyorlar. Alabildiğimiz hemen hemen her şeyi satın alıyoruz ve bu uzun sürmüyor. Korvetler bahçeyi her zaman buradan terk ederler. Ve artık Dodge büyük motorları üretmek istemediğini açıkladığından, modellerin büyük koleksiyonu başlıyor. Benzinli ve dizel motorlar bizi hayatta tutuyor ama elektrikli araçlar sadece sorun yaratıyor.

Ama bir şekilde devam etmesi gerekiyor.
O da olacak. Uzun vadede yakıt hücrelerine veya alternatif yakıtlara ulaşacağımızı düşünüyorum.

Elon Musk, profilde bir adam, Tesla diyen bir şirketin önünde

sert gazeteciler ortaya koyuyor
Musk’ın devasa fabrikasında bir dizi kaza oldu ve politikacılar hiçbir şey yapmıyor

28 Eylül 2023

İş modelinizin görünürde bir sonu var mı?
Bu şu anda bizi bekleyen düzenlemelere bağlı. COC’si olmayan, yani Avrupa Birliği’nden tip onayı almayan otomobiller için bu zaten neredeyse imkansız hale geldi. Basitleştirilmiş bir COC yardımcı olabilir, ancak AB’deki olası onayların sayısı sınırlıdır ve bu göz ardı edilirse üreticilerin para cezası ödemesi gerekir. Elbette bunu kimse istemez.

Kulağa pek iyi gelmiyor.
45 yıldır bu işi tutkuyla yapıyorum. Ancak işimizde işler çok huzursuz hale geldi ve artık fazla yatırım yapmıyoruz çünkü her şey bir gün bitebilir. Bu şekilde üstesinden gelirsin. Ama bu noktaya kadar kaçırmak istemediğim harika bir zaman oldu.

#Konular