Tesla’da veri sızıntısı: IG Metall sendikası endişeli

BasriBey

Global Mod
Global Mod
IG Metall ilgili
Görünüşe göre elektrikli otomobil üreticisi Tesla’da daha büyük bir veri sızıntısı

Tesla’da büyük bir veri sızıntısı endişe yaratıyor


Görünüşe göre elektrikli otomobil üreticisi Tesla’da büyük bir veri sızıntısı yaşandı. Almanya ve Hollanda’dan veri koruma yetkilileri zaten araştırıyor. Sendika IG Metall endişelerini dile getirdi.

Görünüşe göre elektrikli otomobil üreticisi Tesla’da büyük bir veri sızıntısı yaşandı. Düsseldorf “Handelsblatt” Cuma günü, Tesla’nın BT sistemlerinden geldiği söylenen toplam 100 gigabayt gizli verinin kendisine sızdırıldığını bildirdi. Buna müşteriler, çalışanlar ve iş ortakları hakkında birçok hassas ve kişisel bilgi dahildir. Almanya ve Hollanda’dan veri koruma yetkilileri zaten araştırıyor.“Handelsblatt”a göre, bir muhbir Nisan ayında Brandenburg veri koruma yetkilileriyle temasa geçti. Tesla, Brandenburg’daki Grünheide’de büyük bir fabrika işletiyor. “Handelsblatt” veri koruma görevlisinin bir sözcüsü, göstergeler doğrulanırsa, “mesele, dünya çapında etkilenen çok sayıda insan nedeniyle, veri koruma açısından özellikle ciddi olacaktır” dedi.


Tesla’da veri sızıntısı: Bu veriler etkilendi
Rapora göre veriler, özel adresler ve maaşlar da dahil olmak üzere 100.000’den fazla çalışan hakkında gizli bilgiler içeriyor. Belgelerden bazıları ayrıca sürücüsüz araba, yeni pil hücrelerinin geliştirilmesi veya planlanan Cybertruck elektrikli pikap gibi projelerle de ilgileniyor.


Rapora göre Tesla, “hoşnutsuz eski bir çalışandan” şüpheleniyor. Bilgileri iletmek için bir servis teknisyeni olarak erişimini kötüye kullandı. Tesla, eski çalışana karşı yasal işlem başlatmak istiyor.

BYD elektrik platformu

güçlü geliyor
20 resim

05/16/2023


IG Metall, “Bu ifşaatlar rahatsız edici ve aynı zamanda kendi izlenimlerimizden ve Tesla’daki meslektaşlarımızın açıklamalarından neredeyse iki yılda elde ettiğimiz tabloya uyuyor” dedi. Görünüşe göre, “çalışanların en kişisel verileri, akla gelebilecek her türlü suistimale açık.” Aynı zamanda şirket yönetimi, geniş kapsamlı gizlilik yükümlülüklerini yerine getirmeleri için bu çalışanlar üzerinde büyük bir baskı uyguluyor ve şirket binaları dışındaki ihlalleri de araştırması gereken bir güvenlik istihbaratı müfettişi tutuyor. Bu birçok çalışanı rahatsız ediyor.


Sendika, işçilerin veri koruma haklarının tüm ihlalleri hakkında “kapsamlı bir şekilde bilgilendirilmeleri” çağrısında bulundu. Tesla yönetiminin “çalışanların sorunlarını ve şikayetlerini açıkça ve korkmadan dile getirebilecekleri” bir kurumsal kültürü teşvik etmesini tavsiye etti.


Evet
AFP

#Konular